Podelili Ig Nobelove nagrade 2015
Matej Huš
18. sep 2015 ob 20:38:49
Prihodnji mesec pričakujemo razglasitev letošnjih prejemnikov Nobelovih nagrad, zato so včeraj zvečer podelili tudi Ig Nobelove nagrade. Gre za vsakoletno prireditev, kjer se poklonijo znanstvenikom in povsem resnim raziskavam, zaradi katerih se najprej nasmejemo, potem pa o njih razmislimo. Revija Annals of Improbable Research je, kot je že običajno, v Harvardovem Sanders Theatru organiziral duhovito prireditev, ki vrhunec doseže s spuščanjem papirnatih letal. Večina nagrajencev je nagrade osebno prevzela.
Letošnji nagrajenci so:
- Kemija: Callum Ormonde in sodelavci za odkritje kemijskega postopka, s katerim lahko do neke mere popravimo posledice, ki jih prinese kuhanje jajca.
- Fizika: Patricia Yang in sodelavci za meritve, ki so pokazale, da večina sesalcev svoj mehur izprazni v 21 sekundah s standardnim odklonom 13 sekund, ne glede na velikost.
- Književnost: Mark Dingemanse, Francisco Torreira in Nick J. Enfiel za odkritje, da medmet huh? obstaja v vseh jezikih.
- Menedžment: Gennaro Bernile, Vineet Bhagwat in P. Raghavendra Rau za odkritje, da so številni poslovneži svojo žilico za prevzemanje tveganje razvili v mladosti, ko so bili priče naravnim katastrofam, ki pa so jim prizanesle.
- Ekonomija: Mestna policija v Bangkoku za eksperiment, v katerem so policistom ponudili dodatno plačilo, če ti niso jemali podkupnin.
- Medicina: Hajime Kimata ter slovaška skupina pod vodstvom Jaroslave Durdiakove za eksperimentalne študije zdravstvenih prednosti poljubljanja.
- Matematika: Elisabeth Oberzaucher in Karl Grammer za matematično analizo, kako je maroškemu imperatorju med leti 1697 in 1727 uspelo zaploditi 888 otrok.
- Biologija: Bruno Grossi in sodelavci za odkritje, da začne kokoš hoditi podobno kot dinozaver, če ji zadaj pritrdimo obteženo palico.
- Diagnostična medicina: Justin Schmidt za uvedbo indeksa bolečine zaradi čebeljega pika in Michael L. Smith, ker se je čebelam pustil 25-krat pičiti na različnih delih telesa, da je ugotovil relativno občutljivost (najbolj občutljivi so seveda nosnica, zgornja ustnica in spolni ud).
Mimogrede, Andre Geim je prejemnik Nobelove in Ig Nobelove nagrade, pa ga to prav nič ne moti.