So hekerji napadli nemški raketni sistem na turško-sirski meji?
Matej Huš
11. jul 2015 ob 08:03:48
Nemški časnik Behörden Spiegel je presenetil z zgodbo, da so hekerji uspešno napadli raketni sistem na turško-sirski meji, ki ga upravlja nemška vojska, ter izvedli "nepojasnjene ukaze". Nemško obrambno ministrstvo je z izbranimi besedami zanikalo vdor, a dvomi ostajajo. Ne nazadnje nemški parlament menja celoten računalniški sistem zaradi vdora, napadi na vojaške sisteme pa prav tako niso nezaslišani. Washington Post je že leta 2013 pisal, da so kitajski napadalci uspešno pridobili dostop do proizvajalcev ameriških vojaških sistemov; ni jasno, ali so želeli motiti proizvodni proces, ali je šlo za industrijsko vohunjenje z ekonomskimi cilji ali pa so želeli pridobiti tehnične podatke o vojaških sistemih.
Kot piše nemški Deutsche Welle, je nemško obrambo ministrstvo preiskalo navedbe in ni našlo nobenih dokazov za vdor. Dodajajo, da je izjemno malo verjetno, da bi napadalci lahko pridobili dostop do tako varovanih sistemov, kot je raketni sistem, ki seveda ni priključen nikamor drugam kot na varovano vojaško omrežje. Niso pa izrecno potrdili, da se vdor ni zgodil, kar je do neke mere razumljivo, saj je to bistveno teže dokazati. Zgodbo povzema tudi Die Welt.
Gre za sistem Patriot proizvajalca Raytheon, ki ga na dotičnem mestu sestavlja šest metalcev raket in dva radarja, sicer pa ga uporablja več držav po celem svetu. Nemčija bo za naslednje raketne sisteme izbrala MEADS ameriško-nemško-italijanske izdelave (Lockheed Martin in MBDA), ki je mišljen kot nadomestilo Patriota, so se odločili že minuli mesec. V trenutni inkarnaciji Patriota naj bi bili kritični dve točki - SSI (Sensor Shooter Interoperability), ki skrbi za povezavo med nadzornim in izvajalnim sistemom, ter čipi. Slednji so kitajske izdelave po ameriškem dizajnu, zato seveda ruski RT ne pozabi izpostaviti, da bi lahko imeli Američani, npr. NSA, dostop do sistema prek stranskih vrat, ali pa so si kakšen dostop vgradili Kitajci pri proizvodnji.