Francija čedalje bliže novemu zakonu o nadzoru

Matej Huš

6. maj 2015 ob 20:53:31

Spodnji dom francoskega parlamenta je s 438 glasovi za in 86 proti sprejel kontroverzni zakon, ki uvaja strožji nadzor na internetu in daje francoski vladi široka pooblastila za vohunjenje. Zakon je bil spisan v dneh po pokolu na uredništvu časnika Charlie Hebdo, v katerem je umrlo 17 ljudi. Vlada želi z novo zakonodajo preprečiti tovrstne napade v prihodnosti.

Nasprotniki zakona, ki jih ni malo, poudarjajo, da je besedilo preveč ohlapno in daje oblastem nesorazmerno visoka pooblastila. Omenimo zahtevo po avtomatičnem filtriranju prometnih podatkov v iskanju terorističnih vzorcev, čeprav ni nikjer določeno, kaj sodi mednje. Dostop do podatkov bi po zaprosilu imela francoska obveščevalna služba, ki ne bi potrebovala sodnih odredb. Osumljenim terorizma bi lahko podtikali kamere, mikrofone in opremo za nadzor nad računalnikom, uporabljati pa bi smeli tudi IMSI-catcherje ter geolokacijo telefonov in avtomobilov. To bi se raztezalo tudi na vse ljudi, ki so v stiku z osebo, osumljeno terorizma. Precej široko in ohlapno, torej.

Zakonu nasprotujejo praktično vse skupine, ki se zavzemajo za zasebnost; v Parizu so bili tudi organizirani protesti proti novemu zakonu. V La Quadrature du Net so zapisali, da "so predstavnika francoskega ljudstva premierju podelili pooblastila za množičen in neomejen nadzor nad prebivalstvom". Vodja evropske podružnice Amnesty International je dejal, da je "zakon preohlapen, preširok in pušča preveč odprtih vprašanj". Proti zakonu se je javno izrekla tudi stranka v evropskem parlamentu Zavezništva liberalcev in demokrato za Evropo (ALDE). Premier Manuel Valls odvrača, da je dosedanji zakon iz leta 1991 zastarel in je njegova posodobitev nujna.

Zakon uvaja 13-članski odbor za nadzor prestrezanja komunikacij, ki ga bo sestavljajo šest članov Državnega sveta in Prizivnega sodišča, trije predstavniki spodnjega doma parlamenta, trije predstavniki zgornjega doma parlamenta in tehnični izvedenec. Odbor bo moral odobriti prestrezanje in prisluškovanje, a bo njegovo odločitev lahko preglasoval premier.

Zakon mora potrditi še zgornji dom francoskega parlamenta na majski seji.