Kitajska želi popoln nadzor nad računaniško opremo

Matej Huš

30. jan 2015 ob 22:45:35

The New York Times se je dokopal do novih pravil, ki jih bodo na Kitajskem morala spoštovati podjetja, ki razvijajo ali prodajajo programsko opremo in računalniške sisteme. Če bodo želela še naprej delovati na kitajskem trgu, bodo morala kitajski vladi omogočiti izjemno širok dostop do sistemov, ki jih bodo tržila. To na primer vključuje razkritje izvorne kode, izročanje šifrirnih ključev ter vgrajevanje skrivnih vhodov (backdoor). Tuja podjetja so že izrazila ogorčenje nad spremembami.

Kitajska predstavlja za zahodne korporacije tako pomemben trg, da se na koncu uklonijo muhavosti kitajske vlade. IDC ocenjuje, da bo letos Kitajska odgovorna za 43 odstotkov vse rasti na tehnološkem trgu, zato ga res ne gre zamuditi. Podjetja so že poslala pismo kitajskemu odboru za računalniško varnost, kjer so se pritožila, češ da gre pri novih ukrepih za protekcionizem. Pozvali so k "nujnim pogovorom in dialogu".

Zahteve Kitajske pa so zelo zanimive. Recimo, izvorno kodo programske opreme bo treba razkriti kitajski državi, sicer programa ne bodo uporabljali. Oprema za uporabo v bankah bo morala imeti posebna vrata, prek katerih bo lahko kitajska vlada vstopila v sistem in nadzirala dogajanje. Vse podatke o kitajskih državljanih bodo morala podjetja hraniti na kitajskih tleh, hkrati pa bodo morali nadzorovati vsebino in iskati morebitne teroristične grožnje. Izročiti bodo morala tudi šifrirne ključe. Najbolj vsakdanji primer bo že iPhone 6, ki ima vgrajeno šifriranje in mu kitajski organi (vsaj uradno) ne zmorejo prestrezati - sedaj bo moral Apple izročiti ključe.

Kitajska ni prva država, ki želi, da podjetja podatke o njenih državljanih hranijo doma. Odmeven primer je bila lani Rusija, medtem ko so v Braziliji to določilo iz novega zakona v zadnjem trenutku umaknili. Uradno je razlog vsakokrat zaščita državljanov ali pa celo zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje oziroma storitve, precej manj pa države poudarijo, da si tako bistveno olajšalo dostop do teh podatkov.

Kitajska torej sploh ne skriva, da želi nadzor in dostop do vsega. Pri tem niso osamljeni, le da so v ZDA to bolj ali manj uspešno skrivali, dokler ni Snowden vsega razkril. In ko ZDA s prstom kažejo na kitajske vdore in so domala prepovedale uporabo Huaweijevih izdelkov zaradi strahu pred vohunjenjem, Kitajska pa vrača udarec z nasprotnimi obtožbami in umikom Windows 8 iz javnega sektorja, gre karavana dalje.