Evropsko sodišče: knjižnice smejo digitalizirati svoje zbirke

Matej Huš

12. sep 2014 ob 09:28:44

Sodišče Evropske Unije v Luksemburgu je v zadevi Tehniška univerza Darmstadt (TUD) proti Eugenu Ulmerju odločilo, da imajo knjižnice pravico digitalizirati svoje gradivo, medtem ko morajo za izposojo in tisk digitalnih izvodov dobiti soglasje imetnika avtorskih pravic in plačati ustrezno nadomestilo.

TUD je digitalizirala knjigo Einführung in die neuere Geschichte (Uvod v novejšo zgodovino) avtorja Winfrieda Schulzeja, za katere ima materialne avtorske pravice nemška založba Eugen Ulmer, da bi jo svojim članom ponudila v branjem na elektronskem terminalu v knjižnici. Eugen Ulmer je knjižnici ponudil nakup elektronske verzije (e-knjige), kar pa knjižnice ni zanimalo, ker so tiskani izvod že imeli. Eugen Ulmer je trdil, da digitalizacija tega izvoda predstavlja kršitev avtorskih pravic, zato so sprožili sodni spor.

Sodišče je sprejelo odločitev, da knjižnica ni kršila avtorskih pravic, saj gre za izjemo po Direktivi 2001/29/EC, ki ureja zaščito avtorskih in sorodnih pravic. Če bi knjižnici omejili pravico do digitalizacije knjige z namenom nudenja dostopa do teh knjig na terminalih v prostorih knjižnice, bi s tem krnili poslanstvo knjižnice in javni interes, ki obsega tudi vzpodbujanje raziskav, priobčitev in dajanje dela na voljo javnosti. Direktiva državam članicam ne prepoveduje dovoljevati knjižnicam digitalizacije vsebin za te namene.

Digitalnih kopij pa knjižnica ne sme izposojati na dom (recimo prekopirati na USB-ključ) niti ne sme članom omogočiti tiskanja, ker gre v tem primeru za reprodukcijo, ki presega poslanstvo knjižnic. Taka dejanja se lahko dovolijo v posameznem primeru, če so izpolnjeni pogoji v nacionalni zakonodaji. Sicer pa mora knjižnica imetniku avtorskih pravic plačati pošteno nadomestilo oziroma skleniti dogovor o licenciranju.