E-bančništvo z bralnikom prepleta ven na prstu

Matej Huš

7. sep 2014 ob 22:19:21

Britanski Barclays za svoje komitente pripravlja nov način preverjanja istovetnosti pri uporabi e-bančništva. Medtem ko doslej večina bank uporablja certifikate, kalkulatorje enkratnih kod za vstop, pošiljanje kode na mobilne telefone ali sezname PIN-kod, želi Barclays postopek poenostaviti z biometrijo. Odčitavali bodo vzorec prepleta ven pod blazinicami na uporabnikovem prstu.

V sodelovanju s Hitachijem so razvili napravo VeinID, ki je v velikosti žogice za tenis in jo uporabnik postavi na mizo. Enota vstavljen prst presvetli s svetlobo bližnjega IR, sivinska kamera CCD pa zazna prepuščeno svetlobo. Ker hemoglobin v krvi, ki teče skozi vene, absorbira to svetlobo, se vene na sliki vidijo kot temne lise.

Tehnične podrobnosti o sistem, ki naj bi bil komercialno dostopen prihodnje leto, še niso znane. Barclays zagotavlja, da banka ne bo imela dostopa do tako zbranih biometričnih podatkov. Iz slike se bo namreč s kriptografsko operacijo tvorilo geslo, s katerim se bo potem primerjal vsakokratni odčitek. Biometrični podatki torej ne bodo zapuščali naprave, temveč bodo shranjeni na SIM-kartici, ki jo bo uporabnik imel v napravi. Pravijo, da je natančnost sistema ena lažno pozitivna prijava na milijon in ena neupravičeno zavrnjena prijava od deset tisoč. Ni še jasno, kako se bo naprava povezala z računalnikom in na kakšen način se bodo borili zoper zlorabe.

Prednosti odčitavanja prepleta ven v primerjavi s klasičnimi bralniki prstnih odtisov so hitrost, zanesljivost in robustnost. Postopek branja traja dve sekundi, ne motijo pa ga umazanija in drugi tujki na prstih. Prav tako mora biti prst pritrjen na živo roko, saj sicer v njem ni krvi in ni slike. Postopek je ponekod že v uporabi (nekaj podobnega je na poljskih bankomatih), to pa bo prvi primer uporabe izven bančne poslovalnice. Prihodnje leto bodo bralnike razdelili 30.000 poslovnim uporabnikom, ob pozitivnem odzivu pa še 830.000 malim poslovnim uporabnikom in 15 milijonom fizičnih oseb.