Google-Novartisove pametne leče bodo merile raven glukoze

Matej Huš

17. jul 2014 ob 09:52:01

Google in šivcarski farmacevtski gigant Novartis sta napovedala razvoj in prodajo pametnih leč, ki bodo vsebovale senzorje za merjenje ravni glukoze, kar bo olajšalo življenje bolnikom s sladkorno boleznijo.

Danes proizvajalci kar tekmujejo, kdo bo predstavil več pametnih naprav. Pametni telefoni že zdavnaj niso dovolj, zato se bitka širi na področje pametnih naprav, ki jih bomo nosili ves čas. Pametne ure so trenutno vroče žemljice, medtem ko so pametne zapestnice vsaj za zdaj videti kot strel v prazno. Google pa je šel še korak dlje in pripravil pametne kontaktne leče.

Gre za izdelek iz laboratorijev Google X, kakor se imenuje eksperimentalnorazvojni del Googla, od koder bomo dobili tudi Google Glass. Pametne leče bodo imele čip, ki bo meril koncentracijo glukoze v solzah, potem pa informacijo posredoval kakšni drugi pametni napravi. Čipi s senzorji so tako majhni, da so jih lahko vgradili med dve plasti plastičnega materiala leče in ne predstavljajo ovire pri vidu. Antena za oddajanje informacij pa je tanjša od človeškega lasu.

Ni dvoma, da takšna tehnologija predstavlja dvig kakovosti življenja za bolnike s sladkorno boleznijo, ki trenutno raven glukoze v krvi ugotavljajo z zbadanjem v blazinice na prstih. Koncentracija v očesni tekočini sicer ni enaka kot v krvi, je pa dovolj korelirana, da je mogoče iz nje kaj sklepati. Podobno tudi policisti iz koncentracije alkohola v izdihanem zraku sklepajo o koncentraciji alkohola v krvi.

Pri projektu bo sodelovala Novartisova podružnica Alcon, so sporočili iz Švice, saj so z Googlom podpisali pogodbo. Poudarili so, da sladkorna bolezen ni edina tegoba, ki jo bodo pametne leče lahko odpravile. Pomagale bodo tudi ljudem s starostno daljnovidnostjo, ki potrebujejo očala ali leče za branje, sicer pa vidijo dobro. Google bo razvil elektroniko, čip z nizko porabo energije in prenosni sistem, Alcon pa bo pomagal pri oblikovanju leče, kliničnih testiranjih, pridobitvi dovoljenj in trženju.

Google je sicer zelo aktiven na področju zdravja, saj so letos zagnali platformo Fit za Android, ki omogoča spremljanje in analizo telesnih podatkov. Sodelovanje z Novartisom je pomembno tudi zato, da tehnologije, ki jih razvija Google, res zaživijo v komercialnem življenju. Želijo se namreč izogniti usodi genijev, kot je bil Nikola Tesla, ki svojih odkritij niso znali uspešno tržiti, je povedal Googlov izvršni direktor Larry Page. Verjetno se česa takega Googlu za zdaj ni treba bati.

Če bo šlo vse po načrtih, bodo prvi prototipi v kliničnih testiranjih že prihodnje leto. Tako bodo leče zagotovo nared do leta 2025, ko bo po projekcijah Svetovne zdravstvene organizacije kar 10 odstotkov prebivalstva imelo sladkorno bolezen. A to je že nek drugi problem.