Koliko bi stal internet brez oglasov

Matej Huš

22. avg 2014 ob 14:02:41

Reklame so postale sestavni del interneta. Ker mnoge strani od njih živijo, smo jih prisiljeni gledati, če ne uporabimo kakšnega vtičnika (recimo AdBlock) za njihovo blokado. V Veliki Britaniji so izračunali, koliko bi na Otoku stal internet, če bi se financiral z naročnino in na njem ne bi bilo oglasov.

Britanske spletne strani so imele lani 6,4 milijarde funtov prihodkov, uporabnikov spleta pa je tam 45 milijonov. Iz teh številk so izračunali, da bi moral posameznik letno plačati 140 funtov (okrog 180 evrov), da bi brez oglasov zbrali enako količino denarja. Pri tem se niso ukvarjali z vprašanjem, kako bi denar zbrali in še pomembneje, kako bi ga razdelili.

Ta številka je zanimivo blizu letni naročnini na BBC, ki znaša 145 funtov. Na internetu najdemo bistveno več podatkov in vsebin kakor na televiziji, a se zdi tak znesek britanskim uporabnikom interneta previsok. V raziskavi je sodelovalo 1400 ljudi in kar 98 odstotkov jih je odgovorilo, da za internet brez oglasov ne bi plačali 140 funtov letno. Po njihovem mnenju so oglasi potrebni, če želimo internet ohraniti brezplačen in odprt, a se jim v največji meri izogibajo. Kar 16 odstotkov jih uporablja dodatke za blokiranje oglasov, večina pa jih oglase utiša oziroma preskoči (v videoposnetkih).

Pregledali so tudi mobilne aplikacije, ki najraje uporabljajo model financiranja freemium, kjer je osnovna aplikacija brezplačna, dodatne funkcije pa dobimo v plačljivi verziji. Kar 77 odstotkov uporabnikov aplikacij nikoli ne kupi.

Kaj pa v Sloveniji? Po poročilu ministrstva za kulturo so bruto prihodki spletnih strani od oglaševanja lani znašali 28,1 milijona evrov. Če uporabimo nekaj let stare podatke o rabi interneta v Sloveniji, lahko ocenimo, da jih je dober milijon. To pomeni, da bi bil znesek na uporabnika v Sloveniji še nižji, in sicer bi znašal okrog 28 evrov letno. To pa je manj, kot povprečno slovensko gospodinjstvo porabi za televizijske kanale mesečno (12,75 evra za RTV in naročnina na kabelsko, telefonsko ali optično omrežje).