Twitterjevi umiki: sedaj Pakistan

Matej Huš

27. maj 2014 ob 10:56:22

Nekoč smo verjeli, da bo internet popolnoma odprt in svoboden medij, kjer cenzure ne bo. To je mogoče veljalo prvih nekaj let, sedaj pa je nadzor nad internetom že zelo učinkovit. To velja tudi za Twitter, ki je bil v arabski pomladi eno izmed glavnih orodij upornikov, kasneje pa je postal poslušen oblastem.

Sprememba se je zgodila leta 2012, ko je Twitter objavil novo politiko, ki jo je javnost poimenovala kar minicenzura. V skladu s to politiko si Twitter pridržuje pravico, da v posameznih državah umakne vsebine, ki so nezakonite, sporne ali kako drugače neprimerne. Priznati moramo, da se Twitter trudi, saj so javno objavljeni vsi zahtevki po odstranitvi vsebin, ki jih prejmejo.

Leta 2012 so mnogi mediji Twitterjevo odločitev pozdravili kot najmanj slabo med slabimi. Alternative so bile namreč odstranitev vsebine v vseh državah (in ne le blokada v državi, od koder so prejeli zahtevek) ali pa tveganje, da bo država blokirala celoten Twitter. Zanimivo je, da je prvikrat to možnost Twitter uporabil v Nemčiji, kjer so leta 2012 blokirali vsebino prepovedane neonacistične stranke. Danes EFF ugotavlja, da se je Twitter izneveril in da so umiki čedalje pogostejši in obsežnejši.

Naslednja država, ki je začela uporabljati Twitterjev umik vsebin, je Pakistan. Njihova agencija za telekomunikacije je namreč izsilila umik upodobitev Mohameda, fotografij zažiganja korana, sporočil protiislamističnih blogerjev in računa neke ameriške pornoigralke. Doslej Pakistan ni nikoli zahteval blokade katerihkoli vsebin na Twitterju. Število zahtevkov pa se je sedaj povečalo pred 20. majem, ko je mednarodni dan Vsi narišimo Mohameda, kar sproža burne odzive v islamskem svetu.

Podobno se je zgodilo tudi v trenutni krimski krizi, ko je Twitter na zahtevo Rusije v Rusiji blokiral račune ukrajinskih nacionalistov (Pravy sektor). Čeprav so objavljali v Ukrajini in Twitter v Rusiji nima poslovnih obveznosti, so se odločili za blokado v Rusiji, da ne bi ujezili Moskve. Račun je bil političen in ne žaljiv, nasilen ali kako drugače nezakonit, a se je Twitter očitno ustrašil mogoče blokade v Rusiji. Spomnimo, da so v Rusiji sprejeli zakon o obvezni registraciji branih blogov, ki še krepi železni prijem.