Harvardovo gručo zlorabili za rudarjenje kriptovalute

Matej Huš

22. feb 2014 ob 12:04:48

Rudarjenje kriptovalut postaja čedalje manj dobičkonosno, ker težavnost tega početja raste s skupno količino računske moči, ki rudarjenje izvaja. Tako nagrada ostaja enaka, zasleduje jo čedalje več računalnikov, ob vnaprej določenih intervalih pa se razpolavlja tudi vrednost nagrade. Edini način, da se dobičkonosnost tega početja poveča, je rast vrednosti kriptovalute (in seveda padec cene računske moči in električne energije).

Povsem drugače pa je, če imamo električno energijo in računalnike na voljo zastonj - recimo na univerzi. The Crimson piše, da so na Harvardu odkrili nepridiprava, ki je izkoristil raziskovalno gručo računalnikov z imenoom Odyssey za rudarjenje dogecoinov, ki so ena izmed plejade kriptovalut, ki so vzniknile po vzoru bitcoina. Dogecoin je izpeljan iz litecoina in za rudarjenje zahteva izračunavanje zgoščene vrednosti funkcije scrypt (bitcoin pa SHA256).

Prodekan za raziskovalno računanje James A. Cuff ni razkril, ali je gručo zlorabljal zaposleni ali študent, je pa poudaril, da je to početje iz očitnih razlogov prepovedano in nesprejemljivo. Krivec je zato dobil trajno prepoved uporabe Harvardove raziskovalne opreme. Prav tako ni znano, koliko dogecoinov, ki so trenutno vredni 0,0012 dolarja, je prevarant na ta način pridobil.

Na ArsTechnici so analizirali zmogljivost Odysseyja. Ta je sestavljen iz strežnikov Dell PowerEdge M600 s procesorji Intel Xeon E5410 2,3 GHz in ima skupno 4096 jeder ter zmore 32 TFLOPS. En procesor E5410 rudari s hitrostjo 20.000 hash na sekundo, kar bi za celo gručo pomenilo okrog 200 milijonov hashev. Verjetno seveda niso uspeli vpreči celotne gruče v rudarjenje. In številka 20 Mhash/s ni tako velika, saj to zmore že ducat boljših grafičnih kartic ali pa ena namenska škatla (ASIC) za rudarjenje. O konkretnih dolarjih pa podatkov ni, ker Harvard ni razkril, kako dolgo je operacija tekla.