NASA prenaša podatke z Lune s 600 Mb/s

Matej Huš

24. okt 2013 ob 00:31:06

NASA je dosegla rekord v hitrosti prenosa podatkov po vesolju, saj so s plovila LADEE, ki so ga septembra izstrelili proti Luni, uspeli prenesti podatke s hitrostjo 622 megabitov na sekundo, kot so obljubljali že septembra. Prenos v obratni smeri, torej v vesolje pa gre za zdaj s hitrostjo 20 megabitov na sekundo, ob čemer je prenos brez napak. Tako visoke hitrosti so lahko dosegli, ker je LLCD (Lunar Laser Communication Demonstration), kot se eksperiment imenuje, prvikrat uporabljal prenos podatkov z laserjem namesto z radijskimi valovi.

Radijski valovi imajo svoje omejitve, med katerimi je najočitnejša nizka prepustnost. Resda se vso elektromagnetno valovanje po vesolju širi s svetlobno hitrostjo, a na čedalje daljše valove lahko naložimo čedalje manj podatkov. Laserski prenos podatkov omogoča uporabo bistveno krajših valovnih dolžin, saj potujejo v snopu in ne v vseh smeri navzven. LLCD tako uporablja spekter v bližnjem IR-delu.

Podatke na Zemlji sprejemajo v treh centrih (Kalifornija, Nova Mehika, Kanarski otoki). Vsak center ima osem sprejemnikov, ki tehtajo sedem ton in merijo pet metrov v višino. Sliši se veliko, a to je 75 odstotkov manj od trenutnih anten za radijske valove. Bistveni del je seveda 15 centimetrov dolg teleskop (upload) oziroma 40 centimetrov dolg teleskop (download) - po štirje so - ki komunicirajo z LLST (Lunar Lasercomm Space Terminal) na vesoljskem plovilu.

NASA za leto 2017 načrtuje večji in daljši projekt LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), ki bo omogočil redno komunikacijo s to hitrostjo.