Apple premalo lobira
Mandi
25. avg 2013 ob 19:20:01
Prejšnji mesec je bila v sporu med ameriško vlado in Applom izdana delna sodba; Apple je bil torej spoznan za krivega kartelnega dogovarjanja glede cen e-knjig ($9.99 → $14.99). Potem je bilo treba odločiti še o sankciji. Sodišče je obe stranki pozvalo, naj se glede tega poravnata, in Apple je predlagal "ukrepe", ki bi se jim bil pripravljen podvreči.
Vlada, ki jo tukaj zastopa pravosodno ministrstvo (DoJ), naj ne bi bila najbolj navdušena nad njihovim predlogom. Pravijo, da je bil Apple daleč premalo strog do samega sebe. Pravzaprav; v svojem nasprotnem predlogu ugotavljajo, da bi jo rad odnesel še bolje kot založniki (HarperCollins, Penguin, Simon&Schuster, Macmillan), ki so poravnavo že podpisali in se zavezali k plačilu $166 milijonske kazni in izogibanju nadaljnjih netržnih dejanj. Apple, ki ni hotel priznati krivde in so ga zato morali tožiti, bi bil torej kaznovan mileje od tistih, ki so krivdo priznali.
DoJ zahteva, da Apple podvzeme ukrepe za obnovitev konkurence na trgu e-knjig, zagotovi najprej notranjo in potem še zunanjo revizijo svojih prihodnjih poslovnih načrtov v zvezi s temi, poskrbi, da se ne bo podobnih nečednosti šel še na katerem drugem trgu (npr. z app storom, in-app purchasi, ali tudi samo prodajo iPhonov operaterjem), ter da plača kazen.
To niso ravno stvari, ki bi jih običajno pripisali Applu. Podjetje je izjemno skrivnostno glede svojih načrtov za prihodnost in jih domala nikoli ne izdaja v vnaprej, niti "najbolje povezanim" novinarjem. Dalje, na trgu mobilnih aplikacij, kjer imajo z iPhoni in iPadi znatni delež, vstop na trg pogojujejo s svojo avtorizacijo (App store review process), podobno pa je treba tudi in-app nakupe peljati skozi App store (in spet dati dolžnih 30%). DoJ je zato že namignil, da bodo sodišče prosili, naj Applu naloži obvezno integracijo tretjih trgovin za knjige. To bi npr. pomenilo, da bi bilo skozi iBooks mogoče kupovati tudi knjige iz Amazonove ali Barnes&Noblove spletne trgovine. Tržni delež iBooks je trenutno bori 1%, a kaj, če se DoJ odloči, da mora isto veljati še širše, npr. za iTunes (glasba, filmi) ali bog ne daj AppStore (dovoljeno raba neuradnih trgovin in lastnih in-app purchase mehanizmov)? Slednje je za zdaj manj verjetno, ker gre za civilni sodni postopek, tako da lahko DoJ zgolj prosi, ne tudi zahteva. A če se Apple "ne bo vedel lepše", jih utegne doleteti tudi to.
Zlobni jeziki so že dodali, da je Applov problem predvsem to, da premalo porabi za lobiranje, oziroma, naj bo dovoljeno zapisati, za podkupovanje predvolilne kampanije kongresnikov. Do sedaj so zapravljali bolj ko ne samo za spremembe davčnega režima (2 milijona dolarjev v 2012), kar jim potem omogoča raznorazne davčne maliverzacije, ne pa tudi za kaj več. Google medtem zapravi skoraj desetkrat toliko - debelih 18 milijonov dolarjev samo lani. Ko je njihov Eric Schmidt maja letos izdal eno od svojih knjig, so bile na hrbtišču prisotne pohvale samih znanih političnih imen - Billa Clintona, Tonyja Blaira Madeleine Albright, Michaela Haydna (nekdanjega šefa CIE in NSA, lej lej) in Henry Kissingerja. S takimi prijatelji ti v postopanju z vlado ne more biti hudo.