NSA plačevala podjetjem za stroške zaradi poizvedb Prism
Matej Huš
25. avg 2013 ob 11:26:53
Guardian kljub težavam, ki so jih imeli z britanskimi oblastmi zaradi razkritij o aferi Prism, nadaljuje objavljanje podatkov, ki jim jih je posredoval Edward Snowden (in jih niso uničili). V sodbi iz oktobra 2011, ki so jo ZDA javnosti razkrile šele ta teden, sodišče namreč ugotavlja, da je prisluškovanje, ki ga NSA nekritično izvaja nad vso komunikacijo, nezakonito. Ločiti bi namreč morali komunikacijo znotraj države in komunikacijo izven države, brez odredb pa smejo prestrezati le slednjo.
Sodba se ni nanašala specifično na programsko opremo iz projekta Prism, a je vseeno vplivala nanj. NSA je morala namreč prilagoditi svoje operacije in vsako leto pridobiti odobritev sodišča FISA, da je ostaja v zakonitem okviru. Roki so se podaljševali sproti, kar je povzročalo stroške podjetjem, ki so bila zavezana NSA izročati podatke, saj so morala sproti prilagajati svoje programe in pridobiti certifikate za njihovo skladnost. Zato je NSA v okviru programa Special Source Operations (SSO) podjetjem izplačala več milijonov dolarjev za stroške, ki so jih ta utrpela z nenehnim prilagajanjem in certificiranjem.
Odzivi podjetij so skopi. Yahoo je, denimo, dejal, da je zvezna vlada dolžna povrniti stroške, ki jih ima podjetje z izvrševanjem zakonitih zahtevkov. In zato so takšno povrnitev zahtevali. Google ni komentiral teh navedb, ampak so povedali, da še vedno čakajo na odobritev, da objavijo več podatkov o zahtevkih FISA. Microsoft je suho odvrnil, da z NSA sodelujejo, ker morajo in ne ker bi bili za to plačani. Več bi razkrili, dodajajo, če bi jim to zakonodaja dovoljevala.