Podjetja razkrivajo število zahtevkov NSA

Matej Huš

4. feb 2014 ob 21:43:43

Ko je izbruhnila afera o prisluškovanju, ki ga na različne načine izvajajo NSA in partnerske obveščevalne agencije po svetu, podjetja najprej sploh niso smela priznati, da je NSA od njih zahtevala izročitev kakšnih podatkov. Odredbe po zakonu FISA namreč strogo prepovedujejo že razkritje samega obstoja odredbe, kaj šele njene vsebine. Podjetja so kasneje dobila dovoljenje, da razkrijejo število zahtevkov, kar so storila (Apple, Microsoft in Facebook, Google), več pa niso smela.

Začel se je boj za pravico dostopa do teh informacij in ta teden so podjetja dosegla majhno zmago. Z zakasnitvijo šest mesecev smejo razkriti, koliko podatkov so predala NSA zaradi odredb po zakonu FISA. Podatki za obdobje od januarja do junija 2013 kažejo, da je Microsoft razkril podatke o 15-16 tisoč računih, Google o 9-10 tisoč računih, Facebook o 5000-6000 računih, Yahoo o kar 30-31 tisoč računih, LinkedIn pa do 250 računov. To pomeni, da je NSA želela nadzorovati največ toliko ljudi, lahko pa tudi manj, ker lahko ime en človek več računov. Na straneh lahko pogledate tudi podatke za prejšnja leta, iz katerih se vidi naraščajoči trend.

Vseeno smo si želeli podrobnejše podatke. Podjetja so lahko razkrila le tisočice, koliko računov so morala razkriti. Prav tako niso smela razdelati odredb glede na razloge, ampak so morala vse združiti skupaj (pogoji). LinkedIn je uporabil nekoliko drugačen način, ker je združil tako odredbe FISA kakor tudi NSL (national secury letter). Zbrani podatki dopolnjujejo poročila o transparentnosti, ki jih Google, Facebook, Microsoft izdajajo o številu vseh zaprosil organov pregona in vlad po celem svetu za dostop do podatkov ali umik vsebin.