Ustanovitelj Ponzijeve sheme v bitcoinih obtožen prevare
Matej Huš
26. jul 2013 ob 13:52:58
Že dolgo nismo napisali nič novega o bitcoinu. Res se dogaja manj, saj so nekaj večjih borz zaprli, tečaj se na preostalih giblje med 70 in 90 dolarji za bitcoin, kakšnih drugih posebnosti pa ni. Dobivajo pa epilog zgodbe iz preteklih let, kakršna je tudi ena prvih Ponzijevih shem v bitcoinih. Ameriško pravosodje je namreč vložilo obtožnico proti Trendonu Shaversu, ki je upravljal Bitcoin Savings and Trust (BTCST).
Po njegovih navedbah je šlo za hedge sklad, ki je izkoriščal arbitražo. Z drugimi besedami, vlagateljem je obljubljal do 7-odstotne tedenske obresti na njihove vložke, ki naj bi jih dosegal z izkoriščanjem razlike med prodajnim in nakupnim tečajem bitcoinov. Čeprav takšna ponudba smrdi že od daleč - zakaj bi kdo s tolikšnimi obrestmi sploh potreboval vlagatelje, saj lahko v enem letu vsak vložek napihne za faktor 33 - se je našlo precej naivnežev.
BTCST je zbral 700.000 bitcoinov, kar bi bilo danes zavidljivih 60 milijonov dolarjev, v letih 2011 in 2012, ko je BTCST posloval, pa še vedno več kot zadovoljivih 4,5 milijona dolarjev. BTCST je prenehal poslovati avgusta lani, ko je zmanjkalo denarja za sprotna izplačila; Ponzijeve sheme tekoča izplačila "obresti" financirajo iz glavnic svežih vložkov, zato se sesujejo, ko dotok usahne.
Shavers je izplačal 500.000 bitcoinov, približno 150.000 pa jih je skanaliziral na svoj račun. S svojimi špekulacijami je dejansko prideloval izgubo, tako da je na koncu na svoj bančni račun uspel spraviti vsega 147.000 dolarjev. Kljub temu je vlagatelje opeharil za več sto tisoč bitcoinov.
Ta zgodba kaže več naukov. Prvič, bitcoin ni nič drugačen kakor druge valute in druge vrsta blaga, s katerimi se trguje. V vseh se da zidati gradove v oblakih in pripravljati prevare. Drugič, zakonodaja omogoča pregon kaznivih dejanj, četudi se dogajajo v bitcoinih in ne dolarjih. Nadalje lahko ugotovimo, da so ljudje še vedno izjemno lahkoverni ali pa pohlepni in - to bo koga presenetilo, čeprav je podobna situacija tudi v Sloveniji s tožbami proti tajkuni - denar lahko v prevarah in zgrešenih investicijah izpuhti. Ni pokraden v smislu, da čepi na računih kolovodij in ga lahko zasežemo in vrnemo, ampak je preprosto izpuhtel (zaradi borznih nihanj, zgrešnih investicij, ker smo "ga pojedli" itd.)