Intel predstavil Silvermont

Matej Huš

6. maj 2013 ob 22:03:59

Intel je uradno predstavil novo arhitekturo mobilnih procesorjev z imenom Silvermont, ki bo sčasoma nadomestila Atome. Slednji so na trg privekali pred dobrimi petimi leti in od tedaj se je spremenilo marsikaj. Atomi pa so obstali, čeprav jih je Intel sproti pilil. V glavnem so postali manj energijsko požrešni, medtem ko so njihove sposobnosti le počasi lezle naprej. Ko sta jih po desni začela prehitevati AMD s Kabinijem in ARM s prihajajočim Cortex-A15, je Intel udaril po mizi in predstavil novo generacijo.

Silvermont je tako centralni procesor, ki bo predstavljal osrednje jedro prihajajočega zvarka čipov (SoC) Avoton. Silvermont bo zgrajen v 22 nm-tehnologiji FinFET in s 3D-tranzistorji, na voljo pa bo izvedenkah z dvema do osmimi jedri. Poleg Avotona bodo tudi še Rangley, ki bo namenjen infrastrukturnim napravam (usmerjevalniki ipd.), Bay Trail za tablice in Merrifield, ki bo nasledil Medfield in pride šele prihodnje leto. Vse bo seveda poganjal Silvermont.

Intel trdi, da je Silvermont bistveno hitrejši od predhodnika (Saltwell), za kar ima precej dobrih argumentov. Eden se imenuje OoOE (out of order execution), ki omogoča takojšnje izvajanje ukaza, ko so podatki nared, in ne nujno v zaporedju, kot ga predpisuje program. Tudi cevovod je dobil precej izboljšav, in sicer boljše predvidevanj razvejitev (branch prediction) ter hitrejše praznjenje in polnjenje cevovoda v primeru napak. Omenimo, da je Silvermont dobil cel kup novih ukazov, hitrejša je tudi enota za računanje s plavajočo vejico (FPU). To so le najopaznejše izmed izboljšav v samem drobovju, skupno pa naj bi bil Silvermont trikrat hitrejši in petkrat varčnejši od Saltwella.

Kot omenjeno ima Silvermont podporo za modularno dodajanje jeder. En modul ima dve jedri, v čip pa lahko stlačite štiri (torej do osem jeder) - nima pa HyperThreadinga. Precej naprednejše je prilagajanje dejanskega takta zahtevam in omejitvam, saj v obzir jemlje omejitve glede temperature, elektrike in moči, prav pa pride tudi avtomatična alokacija moči med CPU-jem in GPU-jem, odvisno od potreb.

Kaj bo Intel napravil iz Silvermonta, ostaja neznanka. Nedvomno gre za odličen čip, ki prekaša trenutno konkurenco. Toda mobilni trg je že precej razdeljen, spremembe pa se dogajajo počasi. ARM-arhitektura se je prijela in Intel bo moral pošteno delati, da bo x86 spet privlačna. Če bo gradil na Silvermontu, kot je v namiznim čipih iz Conroeja po več generacijah prispel do Haswella, se mu za prihodnost ni bati.