Dvajset let prostega svetovnega spleta

Matej Huš

1. maj 2013 ob 11:40:39

Svetovni splet (world wide web oziroma WWW) je stranski produkt CERN-a. Velika množica znanstvenikov, ki so delali v Ženevi, je potrebovala enostaven sistem za medsebojno komunikacijo, kar je rodilo svetovni splet. Prvi predlogi so se pojavili leta 1989, decembra 1990 pa je zaživel interni splet. Za njegova očeta velja Tim Berners-Lee, ki je napisal prvi predlog leta 1989, ključna značilnost svetovnega spleta pa so bile hiperpovezave in enostavno sestavljanje strani.

K razvoju in razcvetu svetovnega spleta je pomembno pripomogel dogodek, ki se je zgodil pred 20 leti. CERN je 30. aprila 1993 v javno last (public domain) postavil tehnologijo za WWW (preprostega odjemalca, strežnik in kodo), kar je vsakomur omogočilo brezplačno uporabo tehnologije. Vprašanje je, ali bi se bil svetovni splet z dodatnimi ovirami tudi tako razširil. Dvajseti rojstni dan spleta smo praznovali že pred tremi leti (splet ima sicer več prelomnic, ki jih lahko štejemo kot rojstne dani), a ni danes nič manj pomemben dan. To ni bila tako enostavna odločitev, kot je videti danes, saj so bile tedaj v CERN-u žgoče razprave, ali naj CERN ostane skrbnik spleta ali pa se vrne k svoji biti in ostane izključno fizikalni raziskovalni laboratorij. Berners-Lee je uspel prepričati vodstvo, da je smiselneje splet spustiti na prostost. Tudi zato imamo danes prosto dostopen in odprt splet, ki ga obvladujejo standardi in ne megakorporacije.

Hkrati se je CERN odločil, da ob tej obletnici obnovijo prvo spletno stran. Ohraniti želijo strojno in programsko opremo, ki je decembra 1990 na ogled postavila prvo spletno stran info.cern.ch. Tako ne bo dostopna le izvorna spletna stran, ampak bodo poizkusili tudi vso pripadajočo infrastrukturo (od imen računalnikov in operacijskega sistema do IP-naslovov) obnoviti. Zamisel je širša kot le usposobiti staro šaro. S tem projektom želijo ohraniti del zgodovine in zanamcem pokazati, kako se je spletna revolucija začela in kaj je iz nje nastalo.