Splet je star 20 let

Matej Huš

14. nov 2010 ob 00:25:38

Splet ima, podobno kot internet, več rojstnih dni, odvisno kateri dogodek vzamemo za prelomnico, ki pomeni njegovo rojstvo. Ena izmed obletnic mineva te dni, ko tudi lahko povsem upravičeno trdimo, da je splet star 20 let.

Pred več kot 20 leti so namreč v CERN-u razmišljali, kako bi lahko informacije z uporabo internetne infrastrukture, ki so jo že imeli, enostavneje delili. Tim Berners-Lee je bil fizik, posojen v CERN, ki je imel revolucionarno idejo, da bi se lahko oprli na hiperpovezave, ki bi bralca s klikom prenesle z ene strani na drugo. Hiperpovezave si je namreč že leta 1965 izmislil Ted Nelson in postavil potrebna teoretska izhodišča.

Berners-Lee je v 80. letih preteklega stoletja spisal program Enquire, ki ga je uporabljal za urejanje lastnih naslovov in obvestil, ne da bi se zavedel pomembnosti tehnologije. Ko se je njegov obisk v CERN-u iztekal, je poizkusil za program navdušiti svoje kolege, a ni bil preveč uspešen. Nasprotno, naključje je hotelo, da je bil del diskete s programom Enquire pomotoma pobrisan, varnostne kopije pa seveda ni imel. Ko je bil leta 1984 Berners-Lee že stalno zaposlen v CERN-u, si je lahko privoščil delati na projektu Enquire nekoliko bolj zavzeto. Leta 1987 se je srečal s sistemom CERNDOC za upravljanje dokumentov, ki ni bil na preveč dobrem glasu. Nadaljeval je svoje delo na Enquiru, katerega rezultat je hotel sprva poimenovati mesh (mrežica).

Leta 1989 je Berners-Lee ugotovil, da se s podobnim projektom v CERN-u ukvarja tudi Robert Cailliau. Slednji je ugotovil, da je Berners-Lee že dlje in mu je ponudil svojo pomoč. Projekt se je od takrat dalje odvijal zelo hitro. Oktobra 1990 sta predstavila nov koncept, ki je prvikrat vključeval hiperpovezave v modernem pomenu besede. Mesec dni pozneje, 12. novembra 1990 ponoči, sta postavila prvi prototip strežnika s spletno stranjo, ki je gostovala na http://info.cern.ch/.

Nicola Pellow je le nekaj dni pozneje že napisal prvi preprost brskalnik. Na božični večer leta 1990 je bila omenjena stran tudi dosegljiva, a le interno. Marca 1991 so omenjeno stran in brskalnik predstavili vsem cernovcem in takrat je stran dobila tudi prve resne obiskovalce. V tem letu so objavili standard za protokol WWW v novičarski skupini alt.hypertext in že istega leta so zrasli prvi strežniki na evropskih univerzah. Danes splet uporabljata dve milijardi ljudi, ki večidel sploh ne poznajo razlike med spletom in internetom.