Microsoft ovadil Google pred Evropsko komisijo zavoljo Androida

Mandi

11. apr 2013 ob 08:49:12

Interesna skupina z zanimivim imenom FairSearch.org, v kateri pa v resnici čepijo Microsoft, Nokia, Oracle, Expedia in še nekateri ameriških tehnološki velikani, je pri Evropski komisiji vložila pritožbo zavoljo Googlove domnevne zlorabe prevladujočega položaja z njihovo platformo Android.

Obtožujejo jih cenovnega dumpinga s ponujanjem Androida zastonj, kar naj bi konkurenci (zlasti Microsoftu) preprečevalo "povrnitev investicij" v njihove "plačljive konkurenčne platforme" skozi licenciranje, obenem pa naj bi Android partnerjem "vsiljevali namestitev kupa lastnih programov" (iskalnika, lokacijskih storitev, Play trgovine, mobilnega Chroma, Google Maps, oblačno-dokumentno skladišče Drive, idr.) in s tem preprečili uveljavitev njihovih konkurenčnih rešitev.

Komisija, specifično Generalni direktorat za konkurenco pod vodstvom visoko rangiranega španskega komisarja Joaquina Almunie, sicer že poltretje leto vodi preiskavo zoper Google, predvsem zavoljo pritožb francoskih časopisarjev in iskalniških ponudnikov okoli zlorab z iskalnikom Google in oglaševalsko rešitvijo AdWords. Preiskava za zdaj ne vključuje tudi mobilnega dela posla (Androida) in Komisija se še odloča, ali jo bo sploh vključila. Microsoft si že želi tako, saj so mnenja, da jih je prav Google zašpecal Komisiji in s tem izsilil nedavno pol milijardno globo zaradi (zdaj že) relativno brezpredmetnih starih grehov z brskalnikom IE.

Lani septembra se je še šušljalo, da Komisiji zmanjkuje potrpljenja in da misli pošteno udariti po iskalniškem gigantu, vendar naj bi vseeno počakali na izsledke sorodne preiskave pri ameriškem regulatorju trga FTC. Ta je svoje delo zaključila januarja, ko od Googla ni zahteval nič več kot nekaj kozmetičnih sprememb, predvsem pa ne denarne globe ali priznanja kakšne sorte odgovornosti. Februarja letos je potem Google z 60 milijoni izplačal Francoskim časopisarje, s čimer je večina razlogov za Komisijino preiskavo odpadla. Tu so sicer še očitki hudih kršitev zasebnosti Evropskih uporabnikov, vendar spet, Googlovi lobistični prijemi in redni obiski Erica Schmidta na stari celini so jim kos. Naslednje leto lahko pričakujemo novo Unijino zakonodajo za varovanje zasebnosti, pri čemer bo spisana kar kot uredba in ne direktiva, se pravi državam članicam več ne bo dajala relativno prostih rok pri omejevanju osebne-podatke-zlorabljajočih prijemov ameriških internetnih podjetij. Ključen feature (prepisan besedo po besedi s predlogov lobistov) bo enotna jurisdikcija, kar pomeni, da bo morebitne pritožbe presojal prijazni Irski informacijski pooblaščenec, ne pa bistveno bolj nadležni nemški ali naš. To so vse seveda špekulacije, a če je/bo Googlu uspelo vse našteto, se najbrž tudi preiskave okoli Androida nimajo kaj bati.

FairSearch sicer sestavljajo pravniki iz omenjenih podjetij, skupaj z lobisti in svetovalci, ki jih imajo ta podjetja najeta v Washington D.C.-ju za potrebe masiranja zveznih inštitucij. Pri tem niso kaj posebej uspešni, pač nekje v skladu z Microsoftovim siceršnjim dometom na mobilnem trgu.