Kitajska hekerska enota od znotraj: nezadovoljni zaposleni
Matej Huš
15. mar 2013 ob 11:54:34
Obilno smo že poročali o hekerskih napadih, ki so v zadnjih letih prizadeli veliko ameriških podjetij in inštitucij, pri čemer smo običajno okrivili Kitajsko. Še posebej zloglasno je bilo zadnje poročilo podjetja Mandiant, ki je največjo izmed kitajskih skupin za napade, znano kot APT1, povezala z oddelkom kitajske ljudske armade Enoto 61398. Šlo naj bi za isto skupino. Ameriška administracija do tega tedna Kitajske ni uradno obtoževala napadov, čeprav so neuradno to večkrat namignili, sedaj pa so javno spregovorili.
Toda kakorkoli pogledamo, to so zgodbe od zunaj. Ker kitajske hekerske enote zagotovo obstajajo (podobno kot obstaja oddelek NSA za internetno vojskovanje, kjer so ustvarili Stuxnet in Flame, ali pa nemška hekerska enota, ki je spesnila Bundestrojanerja), je zanimivo situacijo pogledati od znotraj. Najboljši približek, ki ga za zdaj lahko dobimo, je objavil Los Angeles Times. Kitajski računalnikar, sicer član vojaške hekerske enote, je namreč nekaj časa pisal blog, v katerem je podrobno (a spet ne preveč podrobno, tako da je ostal živ) opisal življenje teh elitnih vojščakov. Izkaže se, da ni nič kaj elitno.
Svoj štab imajo sicer v Šanghaju, a daleč od centra in družabnega življenja, kar je eden izmed očitkov. Živijo v domovih (dorms), njihov delovnik pa traja od 8.00 do 17.30 ure, če ni kakšnih posebnosti, ki bi terjale nadure. V prostem času, ki ga nimajo ravno na pretek, se ukvarjajo brskajo po internetu, gledajo serije in podobno, družabnega življenja pa nimajo kaj preveč. Problem je tudi nizko plačilo, saj imajo bistveno nižje plače od recimo odvetnikov, nepremičninskih agentov ali tudi programerjev v komercialnih podjetjih. Službo v teh oddelkih dobijo ljudje, ki jih kitajska vojska uspe rekrutirati z univerz. Večinoma gre za zelo pametne ljudi, ki jih ljudska armada rekrutira v času študija, jim omogoči brezplačno izobraževanje in, recimo, podiplomski študij, v zameno pa se po koncu zaposlijo pri njih. In s službo niso preveč zadovoljni, piše omenjeni bloger, ki mu je žal, da je sprejel majhne ugodnosti v času študija, da mora sedaj služiti v ljudski armadi.
Informacije o teh vojščakih so začele v javnost kapljati šele pred kratkim. Poročilo Mandianta je celo razkrilo imena nekaterih hekerjev, ki niso bili preveč pazljivi, in so svoje odtise puščali na kitajskem družabnem omrežju Kaixin.