Kitajski navigacijski sistem Beidou začel komercialno delovanje

Matej Huš

31. dec 2012 ob 00:49:44

Kitajska je ponosno sporočila, da je njihov regionalni navigacijski sistem Beidou začel polno delovati. Sistem je bil operativen že lanskega decembra, a je bil omejen na vojaško in vladno rabo. Sedaj so odprli tudi civilni oziroma komercialni del sistem, tako da lahko na Kitajskem in delu jugovzhodne Azije in Pacifika vsakdo uporablja kitajsko navigacijo. Sistem bodo predvidoma do leta 2020 nadgradili z dodatnimi sateliti, tako da bo pokrival celotno Zemljino oblo.

Razlogi za izdelavo sistema so očitni. GPS je sicer trenutno prosto dostopen, a ga nadzira ameriška vojska, ki ga načeloma lahko kadarkoli ukine ali začne motiti. Rusija ima svoj Glonass s 23 sateliti, ki prav tako že pokriva celotni svet, Evropa pa se muči z Galileom, ki caplja zadaj in naj bi bil polno delujoč do leta 2019 (s 27 sateliti in tremi rezervnimi). Kitajci pa torej gradijo Beidou.

Uradne informacije pravijo, da ima sistem natančnost 10 metrov oziroma 0,2 metra na sekundo ter sinhronizacijo ur na 50 nanosekund. Omenjene sposobnosti so za civilno rabo, medtem ko bo imela vojska zagotovo še boljše. Trenutno je v orbiti 16 delujočih satelitov Compass. Poleg vojaške neodvisnosti si Kitajska obeta tudi gospodarske učinke, saj naj bi Beidou ustvaril velik trg za navigacijske naprave. Samo kitajska vlada naj bi v naslednjih 10 letih v Beidou investirala več kot 40 milijard juanov (slabih pet milijard evrov), zacvetel pa bo bržkone tudi komercialni trg. Do leta 2020 naj bi imel na Kitajskem 70-odstotni delež na 120-milijardnem trgu (v juanih). Prihodnje leto novih izstrelitev ne bo, bodo pa od leta 2014 intenzivno izstreljevali nove satelite, tako da naj bi jih bilo na koncu okrog 40.