RIM poslal vabila za dan B 30. januarja, začel preizkus beta verzije

Matej Huš

17. dec 2012 ob 20:49:47

Že dlje časa je jasno, da ima kanadski izdelovalec blackberryjev RIM težave. Še pred dvema letoma je bilo povsem drugače. Lani je RIM celo zavrnil prevzemno ponudbo Amazona, ker so bili nezadovoljni s ponujenim zneskom. Tedaj je RIM še posloval s pičlim dobičkom. Od tedaj vsako četrtletje beležijo veliki minus. Zadnji véliki poizkus, da se podjetje prebije na zeleno vejo, bo 30. januarja, ko bo v New Yorku potekala uradna predstavitev BlackBerryja 10, za katero so danes poslali lična vabila. Začela se ob 8.30 po lokalnem času oziroma 14.30 po slovenskem (precej manj so navdušeni na zahodni obali, kjer bodo morali vstati pred pol šesto uro). Splavitev izdelka bo globalna, tako da bo nemudoma naprodaj v vseh večjih državah.

BlackBerry 10 bi bil moral iziti že v tej božično-novoletni nakupovalni sezoni, pa je RIM zamudil. Uradno zaradi težavnega razvoja, ki jih je presenetil, bo BlackBerry 10 nared šele konec januarja. In to je zelo pomemben izdelek, če noče RIM po poti Nokie. Lanski poizkus v obliki tabličnega računalnika PlayBook se je izjalovil, tako da je RIM potem tablice povsem umaknil.

Moto januarskega dogodka z naslovom The BlackBerry Experience se glasi "Na novo dizajniran, na novo sestavljen, na novo izumljen" (Re-designed, Re-engineerd, Re-invented). Skrivnostnosti so se naučili od Appla, zato več niso razkrili. Nekaj pa je vseeno znano. Danes se je začel tudi program BlackBerry 10 Technical Preview, v okviru katerega lahko večji odjemalci (podjetja in državne službe) preizkusijo beta verzijo novega sistema. Bloomberg piše, da se bo testiranja udeležilo več kot 120 ameriških podjetij, od tega 84 članov Forbesove lestvice Top 500. Stroške v celoti krije RIM, kar je še en dokaz pomembnosti uspeha. Preizkušali bodo izdelek, ki bo imel na dotik občutljiv zaslon, v čemer se razlikuje od dosedanjih RIM-ovih izdelkov.

Od uspeha tega sistema je odvisna prihodnost podjetja. Če BlackBerry 10 ne bo prepričal uporabnikov, potem bo to bržkone konec RIM-a v trenutni obliki, ki bo odšel po poti Palma. Če pa mu uspe, bomo priče enemu največjih povratkov v zgodovini računalništva, primerljiv z vrnitvijo Appla po drugem prihodu Steva Jobsa v podjetje. BlackBerry 10 bo zato naphan z novostmi, kot so Notebooks, Hub in druge nove aplikacije.

RIM je tudi eden mobilnih igralcev, ki ne stavi le na programsko opremo. Poleg operacijskega sistema BlackBerry 10 napovedujejo dva nova telefona. Eden bo verjetno z na dotik občutljivim zaslonom, drugi pa naj bi imel klasično tipkovnico QWERTY. London naj bi imel 1,5 GHz-procesor, 1 GB pomnilnika in kamero z osmimi milijoni točk.

Pozitivno so razpoloženi tudi investitorji. Čeprav je RIM-ova delnica daleč od rekordnih nivojev iz leta 2008, se je vendarle začela pobirati. Od septembrskega dna, ko je kazalo brezupno, je pridobila več kot 100 odstotkov vrednosti. Analitiki sicer opozarjajo, da gre prav lahko za odboj mrtve mačke, kot se je to zgodilo Palmu. Pred propadom podjetja so njegove delnice leta 2009 poletele s treh dolarje na 18, potem pa so treščile kakor kamen.