Hewlett-Packard žrtev prevare in z milijardno izgubo

Matej Huš

24. nov 2012 ob 12:18:33

Hewlett-Packard je razkril poslovne rezultate za fiskalno leto 2012, ki se je končalo konec oktobra. V zadnjih 12 mesecih so ustvarili ogromnih 13 milijard dolarjev izgube ob prometu 120 milijard dolarjev. Od tega so samo v zadnjem četrtletju pridelali sedem milijard dolarjev izgube. Zanjo pa je odgovoren lanski prevzem podjetja Autonomy, za katerega se je izkazalo, da je ponarejal finančne izkaze in se šel vseh vrst kreativnega računovodstva.

Lani so za podjetje Autonomy odšteli 12 milijard dolarjev. Letos pa je Hewlett-Packard izvedel 8,8 milijard dolarjev velik odpis, ker Autonomy ni vreden toliko, kot so verjeli. Pri tem Hewlett-Packard trdi, da so v poslovnih knjigah Autonomyja odkrili računovodske laži, neresnice, napihnjene cene, izmišljotine in druge taktike domišljijskega računovodstva. Cena, ki so jo lani plačali za podjetje, je v večini slonela na neresničnih in ponarejenih podatkih, tako da lahko rečemo, da je bil HP žrtev prevare.

Autonomyjev nekdanji šef Mike Lynch zanika kršitve zakona, ne pa tudi nepravilnosti. Priznal je, da so na primer ob prodaji računalnikov svojim strankam nekatere stroške knjižili med stroške oglaševanja, a zanika, da bi počeli kaj nezakonitega. Autonomy je namreč prodajal programsko opremo pod ceno in del izgub knjižil med stroške oglaševanja, kar je navidezno napihovalo njihove prodajne številke, če navedemo le eno izmed sumljivih praks. Vztraja, da je HP v Autonomyju našel grešnega kozla za svoje slabe rezultate. Trdi, da je HP pred prevzemom temeljito prečesal Autonomy in ni našel ničesar. Slabi rezultati, ki jih je Autonomy nizal v naslednjih mesecih, pa da so posledica slabega upravljanja s strani HP. Lynch je bil letos maja zaradi slabih rezultatov odstavljen.

Maslo na glavi imajo tudi banke, ki so sodelovale pri prevzemu. Pobrale so 69 milijonov dolarjev provizij, a niso našle očitnih goljufij v poslovnih knjigah. Revizorska hiša Deloitte, ki je izvedla pregled Autonomyja, se brani, da njihova naloga ni bila opraviti due dilligence (skrben pregled podjetja) in da so vsa svoja poročila predstavili več kot pol leta pred prevzemom. A težko verjamemo, da je Autonomy potem v tistih šestih mesecih nakopičil vse nepravilnosti. Revizor PricewaterCoopers je na zahtevo HP-ja letos obrnil Autonomyjeve bilance okoli ter ugotovil, da so se nepravilnosti pojavljale vsaj dve leti.

Credit Suisse, RBC Capital Markets in Mizuho so že znižali bonitetno oceno HP-ja, saj podjetje očitno ni sposobno dovolj hitro odkriti nepravilnost pod lastno streho. Prav tako se že napovedujejo tožbe oškodovanih delničarjev HP-ja, ki so s tem prevzemom izgubili veliko denarja. Delnice HP-ja so na najnižjem nivoju v zadnjih 10 letih. Izvršna direktorica HP-ja Meg Whitman je napovedala vložitev ovadb zoper odgovorne pri Autonomyju za čas pred prevzemom.

Številke so zgovorne. HP je v zadnjem četrtletju vknjižil 6,9 milijarde dolarjev izgube (od tega zaradi Autonomyja 8,8 milijarde dolarjev) in 30 milijard dolarjev prihodkov. Lani v tem času so imeli sedem odstotkov več prihodkov in 0,2 milijarde dolarjev dobička. Za letošnji zadnji kvartal so analitiki pričakovali 2,2 milijarde dolarjev dobička in brez Autonomyja bi jim bilo to skoraj uspelo. Finančna direktorica Cathie Lesjak je povedala, da čeprav je prodaja strojne opreme v upadu, je HP s poslovanjem dosegal dobre rezultate. V zadnjem kvartalu so denarni tok povečali na 4,1 milijarde dolarjev, izplačali pa so za 384 milijonov dividend.