Nintendo je predstavil Wii U
Primož Resman
20. nov 2012 ob 02:46:06
V nedeljo se je dvignila omejitev o deljenju informacij o Nintendovi novi generaciji igralne konzole Wii U. To seveda pomeni, da smo dobili prvi nabor testov. Vredno je omeniti, da so prvi testi nekoliko okleščeni in se osredotočijo predvsem na strojni del paketa, torej na konzolo samo ter nov igralni plošček, skupaj z lokalnim delom programskega paketa, medtem ko je spletni del programja večina ocenjevalcev pustila za drugič. Le nekaj ur pred dvigom embarga je namreč Nintendo objavil velik popravek (odklop konzole med nalaganjem le-tega pomeni, da imajo lastniki namesto igralne konzole le še svetlečo črno oz. belo opeko), ki omogoča priklop v splet, skupaj z večino funkcionalnosti, ki jih to prinese s seboj.
Če se osredotočimo na strojni del, konzola je nekoliko večja oz. predvsem daljša od predhodnika, je na voljo v črni in beli barvi, kjer je površina v obeh primerih gladka in svetleča (odličen magnet za prstne odtise, prah in dlake živali torej). V notranjosti se skriva močnejša strojna oprema, ki bo omogočila razvoj grafično zahtevnejših iger (nekje na ravni Xbox 360 in PS3 naslovov), je pa za razliko od konkurentov nova konzola nazaj združljiva z naslovi za starejši Wii. Na voljo sta dve različici oz. dva paketa, v primeru cenejšega je vgrajenega 8 GB pomnilnika za hrambo podatkov (profil uporabnika, z interneta nameščene igre), v primeru dražjega pa 32 GB. Nakup slednjega je mnogo bolj smiseln, saj prednaložena programska oprema zasede kar 4 GB oz. polovico vsega prostora, ki je na voljo v cenejšem modelu. Na srečo je prostor mogoče razširiti z zunanjim diskom s kapaciteto do 2 TB, a zahteva namenski podatkovni format ter ne dopušča zaganjanja iger, ki so nameščene na zunanjem pomnilniku. V cenejšem paketu so še GamePad (igralni plošček z zaslonom), sprejemnik za igralne ploščke, vsi potrebni kabli za polnjenje le-teh ter kabel HDMI, kar je v primerjavi s konkurenco presenečenje. Ta paket stane 300 ameriških dolarjev, medtem ko dodatnih 50 dolarjev prinese prostornejši pomnilnik in igro Wii Land (dober pokazatelj zmogljivosti naveze konzole in GamePada), poleg polnilnih postaj za igralne ploščke (ne le zgolj kablov).
GamePad je tukaj glavna novost, saj gre v principu za običajen igralni plošček, na katerem je 6,9-palčni zaslon z ločljivostjo 854 x 480 pik (format 16:9), ki je občutljiv na dotik. Žal gre za rezistivni zaslon, torej je uporaba s prsti slaba, je pa v plošček vgrajen stylus. Čeprav je plošček relativno velik, ni pretirano težak, nekje okrog pol kilograma, ergonomija je dobra, a so težo prihranili na bateriji (zdrži vsega 3 ure) in plastiki za ohišje. Koncept je na prvi pogled odličen, a nekoliko šepa izvedba, kar na nek način s takšno novotarijo ni presenetljivo. Na voljo je še običajen plošček, ki je podoben ploščkoma Xbox 360 in PS3, združljivi pa so še vsi krmilniki s starejšega Wiija.
Na The Verge tarnajo, da je v nekaterih igrah zaslon na ploščku le kopija zaslona (kar ni nujno slabo, saj se tako v določenih situacijah izognemo uporabi televizorja - plošček se prek neposredne povezave WiFi povezuje do okrog 10 metrov daleč), medtem ko obstajajo primerki odličnega izkoristka dodatnega prostora - Ninja Gaiden 3 dodaten zaslon uporablja za menjavo orožja, v FIFA 13 je mogoče prek zaslona na hitro menjati nabor igralcev na igrišču, itd. Obenem je plošček zaenkrat edini način za obisk spletne trgovine z igrami (trenutno je ponudba še omejena) in, kot kaže, brskanje po spletu z vgrajenim brskalnikom. Poleg tega je na njem mogoče gledati filme in serije z NetFlixa, kar je poleg igranja na daljavo še en primer uporabe konzole, brez da bi potrebovali televizor. Nasploh menijo, da je to le prvi primer uporabe takšnih krmilnikov ter da se bo koncept, ponovno, razširil tudi na konkurente.
Z nadgradnjo, ki je omogočila internetno povezljivost, je na voljo tudi gledanje videoposnetkov na daljavo (prek NetFlixa, Huluja, YouTuba in Amazonove storitve video vsebin), tukaj pa zelo prav pride HDMI izhod s podporo 1080p, ki je še ena novost Wii U v primerjavi s predhodnikom. Močno so izboljšali še uporabniško izkušnjo s profili ter spletnim igranjem, ki jih zdaj pripelje na raven konkurentov, a so prostori za izboljšave jasno še vedno na voljo.
Celoten test si lahko preberete na The Verge, medtem ko imajo na Engadgetu in Ars Technici na voljo le test lokalnega dela (del s spletno povezljivostjo še testirajo). Konzola bo v Evropi na voljo 30. novembra.