Google ni navdušen nad kitajsko konkurenco

Mandi

16. sep 2012 ob 16:04:14

Pred dnevi smo pisali o kitajskem internetnem trgovcu konglomeratu Alibaba, ki utegne že letos po prodaji preseči Ebay in Amazon. Iste podjetne Kitajce zanima tudi vstop na trg mobilnih telefonov, kjer že imajo dva cenejša modela, ta petek pa naj bi splavili še svoj prvi "premium" telefon, CloudMobile A800 (na sliki), ki ga je pripravil njihov partner Acer. S ceno 2,999 yuanov (~350€) bi to bil najdražji telefon na trgu, poganjal pa bi Alibabin operacijski sistem Aliyun (tudi na sliki), ki podpira tako html5 kot tudi Android aplikacije. A kot kaže, je zaradi Googla vse to splavalo po vodi.

Google je namreč tik pred zdajci vstopil v stik z Acerjem ter jih opomnil, da so se kot član njihove Open Handset Allience (OHA) "zavezali k podpori Androida", in to tako, da ne bodo prispeval k "nepotrebni fragmentaciji Androidovega ekosistema". Ponovna izdaja telefona, ki je od začetka septembra že na voljo z Androidom, z novim in konkurenčnim operacijskim sistemom Aliyun, ki bi znal poganjati Android aplikacije, naj bi pač kršila to zavezo. Acer se je ustrašil, da jih bodo izključili iz OHA, zato da so v zadnjem hipu odpovedali sodelovanje z Alibabo.

Nad Palo Alto se je seveda zlil plaz kritik, češ kaj da se grejo, vendar zgleda ostajajo neomajani. V krajši izjavi za javnost so zgolj potrdili svojo zavezanost k "kompatibilnosti" med različnimi Android telefoni, ker da je to dobro za vse - za proizvajalce, za razvijalce aplikacij, ter končno za potrošnike. Telefoni z Aliyunom, ki mu oni pravijo "nepopolna različica Androida", naj bi kršili to kompatibilnost, zato so proti pravilom. Obenem dodajajo, da se je šlo zgolj za kompatibilnost, tako da vsekakor nimajo nič proti, če posamezni člani OHA sodelujejo še z drugimi mobilnimi platformami (npr. Windows Phone).

Alibaba seveda stvari ne vidi na ta način. Pravijo, da na GNU/Linuxu temelječi Aliyun razvijajo že tri leta (prvič so ga predstavili lani), z ničle (da ne gre torej za ukraden + spremenjen Android), s skupino 1600 razvijalcev, tako da bodo zdaj utrpeli visoko poslovno škodo. Ni še znano, kaj bodo zdaj, a zna se zgoditi, da bodo unovčili svoje zveze pri kitajski vladi. Glavni razlog za skoraj enoletni odlog prevzema Motorole Mobility je bilo prav čakanje na odobritev kitajskega varuha konkurence, slednji pa je hotel predvsem zagotovila okoli odprtosti platforme Android, tako da bi bile vse različice na voljo tudi kitajskim OEM-om. To obvezo je Google zdaj očitno prekršil. Pa ni prvič. Kot smo že pisali, je njihovo jekleno pest občutila tudi Motorola, to še v času pred najavo prevzema, ker so hoteli izdati Android telefon brez prednameščenih Googlovih lokacijskih storitev (namesto njih so izbrali drugega partnerja, Skyhook). Google je takrat zagrozil, da se ti telefoni ne bodo smeli prodajati pod blagovno znamko "Android", nakar jih je bil Moto primoran odpoklicati, popraviti in poslati nazaj. Spet po drugi strani pa Google mirno dopušča fragmentacijo med različnimi različicami Androida (nadgradenj za stare telefone ni, zato je tržni delež 4.0 ICS oz. 4.1 JB še zelo nizek), oz. še več, on temu pravi diferenciacija (beri: več izbire za potrošnika), ne fragmentacija.

Kitajska je za Google že nasploh vir samih frustracij. Njihov iskalnik tam zavoljo nezadostne cenzure ni pretirano dobrodošel, tako da si večino 900 milijonov vrednega oglaševalskega trga odreže lokalni konkurent Baidu. Androidu tam sicer kaže odlično (2/3 tržni delež), vendar od mobilnih nakupov spet služijo drugi, saj trgovina Google Play na Kitajskem ni na voljo. Aliyun pa seveda ima svojo spletno trgovino.