GNOMEbuntu prihaja ta oktober

Mandi

2. sep 2012 ob 16:28:44

Namizno okolje GNOME, svojčas eno od dveh velikih (skupaj s KDE), je zadnje čase v manjši eksistenčni krizi. V privzeti namestitvi ga že nekaj časa ni v priljubljenih distribucijah Ubuntu oziroma Mint; od nedavnega pa so leteli celo iz Debiana. Seveda ga je še vedno mogoče namestiti ročno, iz programskih skladišč, vendar to terja nekaj dodatnega dela in volje, predvsem pa znižuje število novopridobljenih uporabnikov (ki pač vzamejo tisto, kar jim ponudi distribucija ali prijatelj z GNU/Linux izkušnjami). Ekipa je pred kratkim razmišljala celo o svoji distribuciji, zdaj pa so očitno našli kompromis - posebno različico sistema Ubuntu, imenovano GNOMEbuntu.

Teh različic, oziroma derivatov, je več: Kubuntu (Ubuntu + KDE), Lubuntu (+ LXDE), Xubuntu (+ XFCE4), Edubuntu (za izobraževalne ustanove), Ubuntu Studio (za multimedijsko produkcijo) ter Mythbuntu, ki je namenjen rabi skupaj s televizorjem. Canonical je te projekte svojčas tudi finančno podpiral, zdaj pa jih večino ne več, tako da so povsem odvisne od dobre volje skupnosti. Skupnost GNOME je svojo dobro voljo očitno izrazila med majskim srečanjem razvijalcev, in pravijo, da bo prva različica nared za oktobrsko oblačno izdajo Ubuntu 12.10 Quantumn Quetzal (barviti ptič, doma v gozdovih zahodne Mehike). Ta različica bo še neuradna, torej jo bodo distribuirali povsem sami, za 13.04 pa že upajo, da bo na voljo tudi preko spletne strani Ubuntu, z vso pripadajočo podporo.

Privzeto namizje bo seveda GNOME Shell, prost večino običajne Canonicalove navlake. Tako ne bo oblačne rešitve Ubuntu One (bojda zaradi odvisnosti od knjižnice Qt), uporabniškega vmesnika Unity, ali Programskga središča Ubuntu. Predvajalnik glasbe bo Rhythmbox, povezan s svojo (ne Canonicalovo) amazon.com trgovino (to je bil eden od razlogov za povratek k Bansheeju v prihajajočih različicah Ubuntu). Prav tako ne bo vključen Wayland, ki ga razvija Canonical, ampak bo v uporabi Compiz, pa Epiphany namesto Firefoxa, oz. Abiword namesto LibreOffice. Stara dobra GNOME + GTK izkušnja torej. Od tega, kako se bo distribucija obnesla, je seveda odvisna tudi njegova prihodnost za naslednje leto, in naprej.