Twitter uresničil napovedi, močno zaostril pogoje za uporabo platforme

Mandi

18. avg 2012 ob 11:16:36

Maja napovedano zapiranje Twitterja kot platforme je z današnjim dnem postalo resnica. Twitter je izdal različico 1.1 svojega API-ja, pri tem pa konkretno zaostril pogoje za vse - od malih pa do največjih razvijalcev. Kot povzema stvari eden od njih, "bo za vse, ki razvijajo Twitter odjemalce, počasi čas, da si poiščejo kakšno drugo delo".

Spremembe so namreč resnično ostre. Za začetek bo citiranje twittov zunaj uradne strani, torej na blogih ali novičarskih straneh dovoljeno zgolj z rabo njihove embed kode, ki ohrani ves kontekst, omogoča nadaljnje akcije (reply, retweet, favorite) in vidno prikaže Twitterjev logotip (ptičko). Citiranje v <blockquote> elementu z linkom nazaj, kar redno uporabljamo tudi na Slo-Techu, po novem več ne bo dovolj.

Še več, Twitter se ne bo smelo uporabljati za promocijo "konkurenčnih družbenih omrežij", tako da linki na Instapaper, TwitLonger, Pinterest idr. po novem več niso zaželeni. Za slike priporočajo kar rabo lastne storitve pic.twitter.com (bivši Twitpic). Pri prikazovanju časovnice (timeline) bodo morali vsi klienti spoštovati twitterjeva vizualna navodila, v nobenem primeru pa ne bodo smeli notri vstavljati tujih vsebin, npr. komentarjev, google+ ali facebook postov, ali lastnih oglasov.

Seveda ne mislijo nadzorovati vsake najmanjše uporabe. Oči bodo uprli predvsem v odjemalce, ki bodo rabili več kot 100.000 uporabniških žetonov (tj. imeli toliko uporabnikov). Potem bo potrebno "neposredno sodelovanje s Twitterjem", kjer najbrž mislijo pridobivanje žegna v smislu sprejema v Applov App Store. Brez spoštovanja vizualnih in drugih pravil ne bo dostopa do tokenov za dodatne uporabnike, kar bo aplikacije efektivno ubilo. Tisti, ki že zdaj presegajo to številko ("resnejši, bolj uspešni klienti"), bodo lahko svojo sedanjo kvoto podvojili oziroma ohranili brez težav, potem pa zanje velja isto. To je več kot očitno namenjeno temu, da dajo resnejšim storitvam nekoliko več časa, medtem ko jih za manjše pač ne briga preveč.

Twitter se tako brez vprašanj zapisa v Applovem stilu (podjetji obsežno sodelujeta, tudi lastniško), pač v iskanju zaslužka. To je po eni strani povsem razumljivo, saj številne strani zgolj izkoriščajo stran za brezplačno gradnjo baze uporabnikov, promocijo svoje storitve ali kar za odkrito spammanje uporabnikov. Isto tudi že nekaj časa počne Facebook, ki je letos junija ukinil trajne žetone za "offline access" (take, ki delujejo zunaj Facebooka) in razvijalcem jasno nakazal, da naj svoje oglede vrnejo v njihov okvir (canvas). Je pa treba opozoriti še na nekaj. Twitterjeva eksplozivna rast je bila v veliki meri mogoča predvsem zaradi sodelovanja zagnanih razvijalcev, ki so (večinoma) brezplačno razvijali odjemalce za vse žive platforme, privabljali uporabnike in s tem podjetju prihranili kup stroškov. Zdaj vsem tem obračajo hrbet, kar zagotovo ne bo ostalo neopaženo.

Dobri alternativi twitterju sta brezplačna identi.ca in pa plačljivi app.net. Za zdaj še nimata zavidanja vrednega obiska, a kdo ve, kaj bo čez par let.