Nimate Facebooka? Verjetno ste terorist
Matej Huš
31. jul 2012 ob 21:02:01
Zgodilo se je že, da so delodajalci na razgovoru za zaposlitev od kandidata zahtevali geslo za Facebook in druga socialna omrežja, kjer sodeluje. To ni dovoljeno. Povem običajno pa je, da delodajalec potencialne novozaposlene preveri prek interneta in poišče, katere podatke o sebi delijo z javnostjo. Zato velja biti pri objavljanju stvari na internetu sila previden, marsikdo pa svetuje, da Facebooka sploh ne bi uporabljali. A raziskovalci, da je to vsaj toliko sumljivo kakor pretirana uporaba, piše Tagesspiegel.
Debata se je razvnela po streljanju v Denverju ta mesec, ko je 24-letni James Holmes med premiero novega filma iz serije Batman Vzpon Viteza vse naokrog streljal in ubil 12 ljudi. Za razliko od lanskih napadov v Oslu se Holmes tokrat nikjer na internetu ni hvalil ali vsaj razglabljal, kaj bo storil. Breivik je na spletu komuniciral z enako mislečimi in je sestavil celo obsežen manifest (ki resda ni bil nikjer javno priobčen), Holmes pa je - kar se interneta tiče - duh. Ni imel Facebooka niti Twitterja, na forumih je objavil le nekaj prispevkov, pa še to pod psevdonimom. Navzven torej nihče ni mogel posumiti, da bo Holmes izvedel takšen napad. Breivik tudi ni imel Facebooka in je uporabljal neprepoznavne psevdonime na forumih, a je imel doma vsaj sestavljen manifest, pa tudi na sojenju je večkrat povedal, kaj so bili vzroki in povod za njegov napad. Holmes je za zdaj na sojenju videti apatičen in odsoten.
A psihologi pravijo, da je tako vedenje lahko znak resne psihološke bolezni. V študiji, ki so jo izvedli lani, so ugotovili, da so mladi moški, ki se pretirano izogibajo spletni komunikaciji, prav tako tako bolj nagnjeni k depresiji kakor to velja za prekomerne uporabnike socialnih omrežij. Podobnega mnenja so tudi nekateri delodajalci v ZDA, kjer imajo v kadrovskih oddelkih filozofijo, da kdor nima računa na Facebooku, gotovo nekaj skriva, torej ni primeren za zaposlitev. V Evropi tako ekstremnih prepričanj še, se pa delodajalci skoraj vedno podajo na internet in posameznika poiščejo na Googlu in Facebooku pred zaposlitvijo.