Šendžov 9 docking uspel

Matej Huš

19. jun 2012 ob 00:31:41

Dva dni po izstrelitvi vesoljskega plovila Šendžov 9 se je ta uspešno spojil z modulom Tiangong 1, ki kroži v Zemljini orbiti od lanskega septembra. To je za Kitajsko tretja uspešna spojitev dveh plovil v vesolju, saj se je lani Šendžov 8 dvakrat že uspešno spojil s Tiangongom 1, a hkrati prva spojitev plovila s človeško posadko. Tudi to pot je bila spojitev vodena iz kontrole poleta na Zemljini in se v svojem bistvu ni razlikovala od lanskih spojitev. Ročna spojitev, ki jo bo morala v celoti izvesti posadka, bo sledila v drugi polovici misije.

Spojitev je zapleten vesoljski manever, za izvedbo katerega je potrebno uskladiti trajektoriji in hitrosti plovil. V ta namen se prihajajoče plovilo (aktivno plovilo, ki manevrira) ustavi na več točkah, kjer se preveri ustreznost postopka, medtem ko pasivno plovilo aktivno ne sodeluje. Prva čakalna točka je na razdalji 52 km, sledijo pa še nadaljnje na 5 km, 400 metrih in 140 metrih. Plovili sta se spojili ob 8.06 uri po našem času, tri ure pozneje pa so taikonavti (kitajski astronavti) stopili na Tiangong 1, saj je treba v vmesnem času ladji pričvrstiti skupaj, izenačiti pritisk in temperaturo ter preveriti spoj.

Taikonavti bodo ostali na Tiangongu 1 slabih 13 dni, kjer bodo bivali in delali. Na voljo imajo 15 kubičnih metrov prostora, maksimalna dolžina postanka pa je dva tedna. Čeprav je spojitev plovil pomemben korak v tehnološkem razvoju vesoljske postaje, Tiangong 1 to ne bo postal nikoli, saj je zgolj tridelno plovilo. Načrtujejo pa Kitajci izstrelitev Tiangonga 2 v letu 2014 in Tiangonga 3 do leta 2016. Iz njiju bi se utegnila razviti vesoljska postaja, saj bo imel Tiangong 3 dve mesti za spojitev in ustrezno tehnologijo za daljše postanke posadke. Do leta 2020 želijo Kitajci svojo vesoljsko postajo.