Evropska komisija začela postopek proti Sloveniji zaradi neuveljavitve telekomunikacijskih direktiv
Matej Huš
2. jun 2012 ob 21:11:58
Evropska komisija je včeraj sprejela odločitev, da bo na Sodišču EU sprožila postopek proti Sloveniji in še štirim državam članicam, ker v nacionalno zakonodajo še niso prenesle novih predpisov EU o telekomunikacijah. Komisija sodišču predlaga, da za vsako članico odredi globo, ki bo tekla od dneva odločitve sodišča do priglasitve ustreznih nacionalnih ukrepov. Predlagana globa, ki je odvisna od velikosti članice in resnosti kršitev, za Slovenijo znaša 13.064 evrov na dan. Še vedno se ji lahko izognemo, če bo država pravočasno sprejela novo zakonodajo, to pomeni pred dokončno odločitvijo sodišča.
Gre za leta 2009 sprejete revidirane predpise o telekomunikacijskih omrežjih in storitvah, ki potrošnikom zagotavljajo višjo raven varstva in pravic. Predpisi potrošnikom podeljujejo številne pravice oziroma varstvo, med drugim zamenjavo operaterja in ohranitev iste telefonske številke, ki mora biti aktivna v enem delovnem dnevu, večjo zaščito osebnih podatkov in obvezo operaterjev, da o vsaki izgubi (breach) uporabnike takoj obvestijo, trši boj proti spamu in strožja pravila o uporabi piškotkov, saj bodo morali uporabniki odslej eksplicitno odobriti njihovo shranjevanje.
Rok za prenos direktiv v nacionalno zakonodajo je bil 25. maj 2011, zato se je Komisija odločila za postopek pred Sodiščem. Poleg Slovenije se bodo morale zagovarjati še Belgija, Nizozemska, Poljska in Portugalska, ki jim zaradi večje velikosti grozijo še višje kazni (najvišja Poljski, in sicer 112.190 evrov dnevno). Najbližje sprejetju zakonodaje naj bi bili Nizozemci, ki se bodo kazni po vsej verjetnosti izognili.
Slovenski minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je dejal, da bo Slovenija ustrezno zakonodajo sprejela še pred poletnimi parlamentarnimi počitnicami. Povedal je, da so ta teden sprejeli novelo zakona o radiodifuziji, ki bo sprejet na junijski seji parlamenta in bo prenesel del telekomunikacijskih direktiv. Drugi del naj bi uredil zakon o elektronskih komunikacijah, katerega sprejetja prav tako načrtujejo še pred počitnicami. Dejal je, da nastalo situacijo obžaluje, a da pretekla vlada "na nekdanjem ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo v zadnjih dveh letih temu projektu ni dala zadostne prioritete, ki bi zagotovila prilagoditev slovenske zakonodaje v predpisanem roku".