Evropska komisija Google svari pred uradnim procesom zaradi zlorabe monopolnega položaja
Matej Huš
22. maj 2012 ob 10:07:09
Evropska komisija je novembra 2010 na podlagi pritožb več konkurenčnih (specializiranih) ponudnikov iskanja začela preiskavo Googla, v kateri preiskujejo sum zlorabe prevladujočega položaja na iskalniškem trgu, saj v nekaterih državah EU obvladuje več kot 90 odstotkov trga. Google je ves čas preiskave zgledno sodeloval s Komisijo, zato mu je ta sedaj ponudila priložnost, da se izogne pravnemu postopku, je včeraj povedal podpredsednik Evropske komisije Joaquín Almunia. Poudaril je, da so kritične štiri točke, ki jih mora Google nujno odpraviti v roku nekaj tednov, sicer bodo začeli formalni postopek zoper podjetje, ki ga lahko v najslabšem primeru stane 10 odstotkov letnega prometa oziroma do tri milijarde evrov.
Prvi očitek leti na druge Googlove vertikalne iskalniške storitve, kot so iskanje po novicah, restavracijah, zemljevidih itd. Te Google v glavnih zadetkih prikazuje drugače kakor konkurenčne ponudbe, kar predstavlja kršitev protimonopolne zakonodaje. Druga težava je kopiranje vsebin z drugih strani in celo od svoje konkurence, kot so recimo recenzije na drugih straneh, kar počno brez dovoljenja. To bi lahko destimulativno delovalo na produkcijo izvirnih vsebin na ostalih straneh, kot so denimo strani s potovalnimi nasveti, recenzije hotelov, restavracij itd. Komisija je kritična tudi Googlove storitve prikazovanja oglasov pri iskanju po partnerskih straneh (search advertisements), kjer si Google zagotovi monopol in odrine konkurenčne ponudnike. Nazadnje je Komisija izpostavila še omejitve, ki jih Google postavlja na prenosljivost vsebin (search advertisements campaigns) z AdWords na storitve konkurence.
Almunia je zato Googlovemu izvršnemu direktorju poslal pismo, v katerem pričakuje, da bodo v roku nekaj tednov predstavili svoje predloge za rešitev omenjenih pomanjkljivosti. Če jih bo Google predložil, jih bo Komisija preučila in v primeru ustreznosti določila paket ukrepov, katerih izpolnitev bo pomenila konec preiskave. V nasprotnem primeru se bo nadaljeval uradni postopek, v katerem bo Komisija Googlu poslala obvestilo o nasprotovanju (statement of objection).
Zelo redko se zgodi, da Komisija takole na pol uradno pozove podjetje, naj spravi reči v red, sicer bo deležna uradnih sankcij. Zato se že pojavljajo ugibanja, kaj je razlog za to. Bodisi je Komisija želela Googlu pustiti nekoliko manevrskega prostora, saj očitki niso tako hudi, kot so bili v primeru Microsoft ali Intel. Po drugi strani pa Komisija s tem podjetje vzpodbudi, da ne izpodbija njenih očitkov, ampak se hitro poravna.
Google je povedal, da bodo argumente Komisije preučili in predstavili svoje stališče v bližnji prihodnosti. Kakršnekoli kršitve protimonopolne zakonodaje sicer zavračajo. Zaradi domnevnih kršitev protimonpolne zakonodaje Google preiskujejo tudi v ameriškem FTC-ju.