OEM in Windows: manj je več

Matej Huš

21. maj 2012 ob 21:09:18

Kupljeni sestavljeni računalniki z operacijskim sistemom običajno vsebujejo še marsikaj drugega kot goli sistem. Sestavljavci (OEM) nanje poleg operacijskega sistema, ki ga uporabnik sicer dobi precej ceneje od škatlaste verzije (retail), a ga mora kljub temu plačati, naložijo še kopico drugih programov. Žal gre večinoma za razne neuporabne in nadležne orodne vrstice, preizkusne verzije ipd. Njihova motivacija je jasna, saj jim proizvajalci teh programov za to početje mastno plačajo, na suhem pa ostanejo uporabniki, ki dobijo že precej zapacan in zaradi tega počasnejši računalnik. Microsoft je v tem početju zagledal tržno nišo.

Računalnike, ki imajo nameščeno minimalno količino programske opreme in zaradi svoje vitkosti delujejo hitreje, Microsoft imenuje verzija Signature. V ZDA so zato začeli izvajati program, ki omogoča čiščenje zapacanih računalnikov. Odprtih je že 16 trgovin po državi, kmalu pa naj bi še pet novih, kamor lahko kupci prinesejo kupljene računalnike, plačajo 100 dolarjev in dobijo nazaj lično očiščeno verzijo. Hkrati prejmejo še 90 dni brezplačne telefonske podpore, na licu mesta pa še Microsoftovo verzijo Applovih genijev.

Ali se vse skupaj splača? Microsoftu zagotovo, saj z vsakim prodanim Signature dobijo 100 dolarjev. Sestavljavcem računalnikov je vseeno, saj so svoje z namestitvijo že zaslužili, nadaljnje dogajanje pa se jih ne tiče. Prednosti za kupce so manj jasne. Sestavljavci računalnikov vztrajajo, da so priloženi programi zelo uporabni in koristni ter da predstavljajo nadgradnjo kupljenega sistema. Do neke mere to drži, a kaj so ta uporabnost izgubi v toni navlake, hkrati pa grenak priokus pusti zavedanje, da je računalnik že ob nakupu počasnejši, kot bi mogel biti. Po drugi strani pa tudi Signature verzija dobi nekaj Microsoftovih dodatkov, kot so program za Zune, dodatne odjemalce za elektronsko pošto, pregledovanje slik in videa ter okleščene verzije programov iz pisarniške zbirke Office (Starter Edition). Microsoft zatrjuje, da po želji teh tudi ne namestijo ali celo ponudijo konkurenco (recimo Chrome). Spremenjen je tudi videz, saj so očiščene verzije mnogo preglednejše in enostavnejše za navigacijo.

Resnici na ljubo je treba priznati, da Microsoftov tretman dejansko pospeši računalnik. V Redmondu trdijo, da se v povprečju spanje pospeši četrtino, zagon za 40 odstotkov in nadaljevanje po hibernaciji za polovico. Testi so pokazali, da je pohitritev manj drastična, a še vedno opazna, saj je v rangu od nekaj sekund do pol minute pri različnih operacijah. Naprednejši uporabniki po storitvi gotovo ne bodo posegali, saj je sveži računalnik relativno enostavno pohitriti. Najbolj pomaga seveda čista namestitev (in tarnanje po telefonu k lokalnemu Microsoftu za aktivacijo), bolj angažirani pa morejo uporabiti brezplačen PC Decrapifier. Microsoftova tarča so neuki uporabniki. Ko je Sony nekaj podobnega poizkusil leta 2008 s ponudbo za nakup očiščenih računalnikov za 50-dolarsko doplačilo, so kupci ponoreli.