Slovenija s srebrom in bronom rekordno na EUSO 2012
Matej Huš
30. apr 2012 ob 22:49:24
Iz tople in sončne Vilne, kjer se je pravkar končal tekmovalni del 10. evropske naravoslovne olimpiade (EUSO 2012), ki poteka med 22. in 29. aprilom, sporočamo dobre novice. Slovenski ekipi sta na tem vsakoletnem tekmovanju dijakov prvih in drugih letnikov gimnazij, ki se pomerijo v reševanju interdisciplinarnih eksperimentalnih ter teoretičnih nalog s področij biologije, kemije in fizike, osvojili srebrno in bronasto medaljo. Letos je število sodelujočih držav naraslo na rekordnih 22 - iz evropske druščine manjkajo le še Francija, Finska, Malta, Poljska in Velika Britanija - rekorden pa je tudi slovenski izkupiček.
EUSO je svojevrstno tekmovanje, ki se je prvikrat odvilo leta 2003 in od takrat vztrajno raslo in pridobivalo nove udeležence. Od ostalih mednarodnih olimpiad v znanju se razlikuje v štirih pomembnih točkah. Prvič, namenjena je dijakom 1. in 2. letnikov in ne starejšim, da tako dobijo prve izkušnje na mednarodnih tekmovanjih, odkrijejo zanimanje za naravoslovje in znanost ter spoznajo nove prijatelje iz drugih držav. Drugič, tekmovanje je omejeno na države Evropske unije, zato je rivalstva manj, ozračje pa precej bolj sproščeno. Še pomembnejši razliki sta timsko delo, saj vsaka država prijavi dve ekipi s po tremi tekmovalci, ki tekmujejo skupaj, in interdisciplinarnost, saj vse naloge kombinirajo znanje iz biologije, fizike in kemije.
Slovenija je letos nastopila šestič. Njene barve so branili Julija Gorenc (Gimnazija Novo mesto), Bruno Marinič (II. gimnazija Maribor) in Miha Rihtaršič (Gimnazija Škofja Loka) v ekipi A ter Lovro Kotnik (Šolski center Slovenj Gradec), Lidija Magdevska (Gimnazija Bežigrad) in Klara Nosan (I. gimnazija v Celju) v ekipi B.
Tekmovanje traja teden dni, tekmovalci pa imajo dva tekmovalna dneva. Vsakokrat imajo na voljo štiri ure časa, da v laboratoriju izvedejo eksperimentalne naloge, zapišejo in ovrednotijo rezultate ter odgovorijo na teoretična vprašanja. Ostale dni izkoristijo za organizirane ekskurzije, športne ekskurzije in druženje. Mentorji medtem večino časa preživijo v konferenčni sobi, kjer dolgo v noč usklajujejo in glasujejo o končni verziji nalog, jih prevajajo v materne jezike tekmovalcev, ocenjujejo njihove izdelke in jih zagovarjajo pred komisijo.
Na EUSO zlato medaljo osvoji do 15 odstotkov najboljših ekip, nadaljnjih 30 odstotkov srebrno, preostali pa bronasto. Slovenija je svoji prvi žlahtnejši odličji osvojila lani in predlani, ko je bronastim odličjem dodalo še vsako leto po eno srebro. Letos se jim pridružuje še tretja srebrna medalja, ki jo je dobila ekipa A za 10. mesto med 44 tekmujočimi, kar je najboljši dosežek slovenskih udeležencev v zgodovini.
Zmagala je ekipa A Estonije. Prihodnje leto bo EUSO konec marca v Luksemburgu. Letošnja sezona olimpiad v znanju se je s tem začela.