Zdravljenje depresije z računalniško igro
Matej Huš
22. apr 2012 ob 21:12:18
Raziskovalci z Nove Zelandije poročajo o uspehu pri zdravljenju depresije pri mladih, ki so ga ti dosegli z igranjem posebej prilagojene računalniške igre. V primerjavi z vrstniki, ki so se zdravili s konvencionalno kognitivno vedenjsko terapijo, so se po nekaterih kazalcih odrezali enako dobro, po drugih pa celo bolje. Da je nekatere oblike depresije mogoče zdraviti tudi s pomočjo računalnikov, je pri odraslih že znano, medtem ko se pri mladih to ne uporablja.
Novozelandsko ministrstvo za zdravje je zato financiralo razvoj terapevtske računalniške igre Sparx (smart, positive, active, realistic, X-factor), ki se dogaja v tridimenzionalnem fantazijskem svetu. Igralec se mora prebiti skozi sedem provinc sveta (oziroma levelov v igri), ki so ukleščene v primež GNAT-ov (gloomy negative automatic thoughts, temne negativne avtomatične misli). Med osvobajanjem fantazijskega sveta se igralec nauči iskanja upanja, spopadanja s problemi, zatiranja škodljivih temnih misli - skratka, uči se tehnik kognitivne vedenjske terapije, ki se uporabljajo z zdravljenje depresije.
Bolniki so bili stari med 12 in 19 let ter so izkazovali blage do srednje simptome depresije. Po štirih do sedmih tednih igranja Sparxa so raziskovalci ugotovili, da so na ustreznem vprašalniku izkazovali povsem enak upad depresivnih nagnjenosti kot posamezniki, ki so se zdravili s klasičnimi seansami pri psihoterapevtu. Še več, po končanem ciklu zdravljenja je bila pri 44 odstotkih igralcev Sparxa depresija v remisiji, medtem ko je bilo pri konvencionalni metodi zdravljenja takih le 26 odstotkov. Igralci so bili z igro zadovoljni in so izkazali veliko zanimanje za nadaljevanje uporabe.
O študiji so objavili članek v British Medical Journalu.