FCC: Google v primeru Street View ni ravnal nezakonito, globa za kasnejše oviranje preiskave simbolična

Matej Huš

16. apr 2012 ob 00:10:46

Tik pred uradnim razpletom je zgodba zbiranja podatkov o nezaščitenih omrežjih v okviru snemanja ulic za Googlov Street View, ki se je zapletla maja 2010. Takrat so namreč ugotovili, da so Googlova vozila mimogrede prisluškovala prometu prek nezaščitenih omrežij ter zbirala podatke o omrežjih (SSID, MAC) . Google se je takoj po razkritju posul s pepelom in prenehal (nezakonito?) prakso, a to ni ustavilo preiskav zoper podjetje. Te so sprožili v ZDA, Evropi in Avstraliji. Medtem ko so Francozi, Kanadčani, Nizozemci in Španci Google oglobili zaradi nezakonitega ravnanja, je ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) Google le oštela. Sedaj je svoje mnenje izrekla (PDF-dokument) še Zvezna komisija za telekomunikacije v ZDA (FCC) in tudi ta je Google le ošvrknila.

Ugotovili so, da Google ni kršil zakonodaje s prisluškovanjem, saj tega niso počeli namerno, zbranih podatkov niso obdelovali ali sploh uporabljali in ker so početje takoj po odkritju prekinili. Poleg tega so bili tudi podatki pobrani le z odprtih nešifriranih omrežij. A FCC meni, da je Google zavlačeval in poizkušal ovirati preiskavo incidenta, zaradi česar predlagajo globo v višini 25.000 dolarjev. Znesek je sicer smešno majhen in ne pokrije niti storškov preiskave, a po besedah analitikov je glavni učinek v tem primeru na javno mnenje, ki se v zadnjem času nekoliko obrača od izrazite podpore Googlu proti previdnemu strahu pred preveliko prevlado giganta na vseh področjih.

Google je oviral preiskavo z zavlačevanjem iskanja po elektronski pošti (ki so jo tudi zbrali z nehotenim prisluškovanjem), ker niso želeli imenovati uslužbencev, odgovornih za projekt, in ker se vse do septembra niso odzvali na decembrsko zahtevo po razkritju zbranih podatkov in sodelovanju v preiskavi.

Kljub izrečeni kazni se zdi, da je vse skupaj bolj simboličen udarec za giganta kot kaj drugega. EPIC (Electronic Privacy Information Center) poudarja, da je Google tri leta (od maja 2007) nezakonito prestrezal in hranil podatke o omrežjih in podatke z omrežij (elektronsko pošto, gesla, obiskane spletne strani in podobno), kar je po njihovem mnenju jasna kršitev zakonodaje. Ker so z odločitvijo FCC nezadovoljni, bodo sprožili postopek pri državnem tožilstvu.

Google je odločitev FCC komentiral z besedami, da so ves čas delovali v dobri veri in da so po najboljših močeh sodelovali s FCC v preiskavi. Izrazili so zadovoljstvo, da je FCC ugotovil, da niso kršili zakonodaje, dodajajo pa, da tudi preiskave niso ovirali. FCC odločitve ni komentiral, saj še ni pravnomočna.