V profilih na LinkedIn manj pomembnih laži kot v življenjepisih

Matej Huš

3. mar 2012 ob 10:56:06

Olepševanje in napihovanje življenjepisov (CV-jev), ki v skrajnem primeru vsebujejo debele laži, ni nič neobičajnega. Nekatere raziskave kažejo, da naj bi bilo kar 90 odstotkov vseh življenjepisov, ki jih prejmejo delodajalci, tako ali drugačne zglajenih. Moderno orodje, ki dopolnjuje in v nekaterih primerih kar zamenjuje vlogo življenjepisov, pa je LinkedIn, kjer lahko posamezniki pripravijo javne življenjepise z referencami in izkušnjami ter kot stike dodajajo ljudi, s katerimi so poslovno sodelovali. Pričakovali bi, da bodo profili na LinkedIn zaradi pregovorne nezanesljivosti internetnih podatkov na debelo posejani z lažmi, a raziskave kažejo, da to ne drži. Zadnja raziskava z ugledne Univerze Cornell razkriva, da je v profilih na LinkedIn kvečjemu toliko laži kakor v klasičnih življenjepisih.

V raziskavi je sodelovalo 119 posameznikov, ki so morali pripraviti bodisi javen ali zaseben profil na LinkedIn bodisi klasičen življenjepis. V nadaljevanju so jim predstavili oglas za delo, na katerega so morali napisati čim boljši življenjepis, saj je bila ponujena nagrada za zmagovalca. V nadaljevanju so primerjali prve izdelke z zadnjimi življenjepisi in vedenje analizirali z vprašalniki. Ugotavljali so pogostnost in resnost laži.

V povprečju je vsak v svojem življenjepisu lagal na 2,87 mestih. Zanimivo je, da je ta številka konstanta na glede na obliko (LinkedIn ali življenjepis), se pa razlikuje razrez po vsebini laži. Medtem ko je bilo v klasičnih življenjepisih bistveno več laži o delovnih izkušnjah, izobrazbi in sposobnosti, je bilo v profilih na LinkedIn teh manj. Tam so raje lagali o svojih hobijih, interesih itd.

To pomeni, da je v profilih na LinkedIn manj laži o sposobnostih, ki zanimajo delodajalca in so neposredno povezane z delovnim procesom, in so torej bolj uporabni. Eden izmed razlogov za tovrstno početje je javnost profilov in medsebojna povezanost, saj je na internetu občinstva bistveno več, tako da je lagati bistveno bolj tvegano, poleg tega pa se resničnost navedb hitro preveri. Klasične življenjepise po drugi strani bere samo delodajalec, zato so tam laži o delovnih izkušnjah bolj razširjene.