Kitajsko sodišče v provinci Guangdong prepovedalo prodajo ipadov
Matej Huš
20. feb 2012 ob 15:05:20
Na Kitajskem ima Apple precej pravnih nevšečnosti s prodajo svojega iPada, saj je na Kitajskem omenjeno ime zaščitena blagovna znamka podjetja Proview. Od leta 2010 se vrstijo tožbe in protitožbe, v katerih Apple poizkuša dokazati, da je zakonito kupil pravico do uporabe imena, medtem ko Proview tega ne priznava.
Spor je izbruhnil leta 2010, ko je Proview vložil tožbo zoper Apple zaradi kršitev blagovne znamke. V njej so trdili, da je Proview od leta 2000 lastnik blagovne znamke iPad na Kitajskem, zato so od Appla zahtevali plačilo odškodnine v višini 800 milijonov dolarjev. Apple je ugovarjal s protitožbo, saj so leta 2009 od tajvanskega Proview International Holdings za piškavih 55.000 dolarjev kupili pravico do uporabe blagovne znamke iPad - po njihovem tolmačenju tudi za kitajski trg, čemur pa Proview nasprotuje. Apple je lani decembra tožbo izgubil, medtem ko je Proview vložil novo tožbo v višini 1,6 milijarde dolarjev. Apple se je na decembrsko odločitev pritožil, končno razsodbo pa še čakamo.
V petek pa je v ločeni tožbi - Proview je namreč vložil več tožb v različnih provincah - v Guangdongu sodišče razsodilo, da Apple krši blagovno znamko podjetja Proview. Sodišče je odločilo, da morajo kitajski distributerji v omenjeni provinci nemudoma prenehati prodajati ipade. Apple se je na odločitev že pritožil, čeprav kakšnega bistvenega pomena sama odločitev nima. Kot so dejali v izjavi za javnost, glavnina postopkov na Kitajskem še teče. Ponekod je Apple tudi zmagal, recimo na hongkonškem sodišču, ki se je strinjalo, da je Apple lastnik blagovne znamke tudi za kitajski trg - a hongkonški pravni sistem je popolnoma ločen od kitajskega. V Šanghaju bo postopek pred sodiščem stekel v sredo.
Kljub temu je Proview že zahteval, da se prodaja ipadov preneha. Kitajski časniki poročajo, da so oblasti že zaplenile nekaj primerkov ipadov, prav tako pa je nekaj prodajalcev s prodajnih polic prostovoljno umaknilo ipade. Na ravni celotne države trenutno ni nobene usklajene akcije oblasti ali trgovcev. Kitajski časniki so trenutno polni špekulacij, kako se bo primer razpletel, a končne prepovedi prodaje ipadov ni pričakovati.