Avstrijci zbirajo podpise proti uveljavitvi retencijske direktive

Mandi

23. dec 2011 ob 08:53:12

Avstrija je konec aprila kot predzadnja država članica EU (zavlačujejo samo še Švedi) v svojo zakonodajo prenesla ti. retencijsko direktivo, ki operaterje fiksnih, mobilnih in internetnih komunikacij obveže k hranjenju prometnih in lokacijskih podatkov o vseh uporabnikih, zaradi možnosti, da bo to v naslednjih 6-24 mesecih morda koristno v boju proti terorizmu in drugim "resnim kaznivim dejanjem" (po presoji vsake države članice). Podatke bodo naši severni sosedi začeli zbirati aprila prihodnje leto, policija pa si je že zagotovila dostop do njih brez sodne odredbe v primeru "splošne nevarnosti". Kot pričakovano, je sprejem zakona šel "po pravilih" - uvrščen je bil na večerni del dnevnega reda, ko javnost več ni prav pozorno spremljala dogajanja (isti dan je priseglo več nadomestnih ministrov); večina kontroverznih sprememb, vključno z omenjenim policijskim backdoorom, pa je bilo vloženih po zaključku javne razprave.

Avstrijske nevladne organizacije niso obupale. Pod vodstvom Delovne skupine za prometne podatke (AKVorrat.at) so zbrali 4.471 podpisov in jih minuli teden izročili podpredsednici avstrijskega parlamenta, skupaj s prošnjo, da naj začno aktivnosti za odpravo implementacijskega zakona oz. še enkrat tehtno premislijo o upravičenosti in sorazmernosti celotne protiteroristične zakonodaje. Zatem so začeli še z zbiranjem podpisov preko spleta - do tega trenutka jih imajo čez 17 tisoč.

Ideja vsekakor ni zgrešena ali nikoli prej videna. Romunsko ustavno sodišče je že oktobra 2009 razveljavilo implementacijski zakon, medtem ko ga je nemško lani spomladi celo odpravilo, dotlej zbrane podatke pa ukazalo nemudoma zbrisati. Bridki spomini iz preteklosti, ko so obveščevalne službe vodile dosjeje o takorekoč vsakomur (zdaj jih Facebook), so skupaj z razumom prevladali. Januarja so potem izračunali, da 6 mesecev kasneje raziskanost kaznivih dejanj ni vidno padla in da je torej učinek direktive "kvečjemu površinski". Februarja letos se jima je pridružil še Ciper, seveda na veliko žalost Komisije, ki je omenjene države pred kratkim pozvala, naj spoštujejo evropsko zakonodajo in sprejmejo nove, "boljše" implementacijske zakone.