Znane podrobnosti o Windows Store

Matej Huš

8. dec 2011 ob 09:22:23

Avgusta je postalo jasno, da bo imela prihajajoča verzija operacijskega sistema Windows 8 vgrajeno trgovino aplikacij (App Store), a takrat še ni bilo znanih nobenih podrobnosti. Špekulacij je bilo mnogo, predvsem ali bo bolj podobna odprtemu Androidnemu modeli ali strogo nadzorovanemu Applovemu. V torek je Microsoft predstavil detajle o Windows Storu, ki kažejo, da bomo dobili nekakšen hibrid med konkurentoma (uradna najava).

Beta verzija novega Windows Store bo na voljo februarja, po pričakovanjih hkrati z beta verzijo Windows 8. V beta verziji bodo na voljo le brezplačne aplikacije vabljenih avtorjev, kasneje pa se bo to spremenilo. Microsoft je potrdil, da se bodo prihodki od prodaje aplikacij delili v razmerju 70 odstotkov avtorju in 30 odstotku Microsoftu, medtem ko se pri Applu delijo v razmerju 60/40. Če pa bo aplikacija zelo popularna in bo prinesla več kot 25.000 prihodkov, se bo razmerje še izboljšalo v korist avtorja na 80/20.

Naslednja bistvena novost bo možnost ponujanja časovno omejenih preizkusnih verzij. Medtem ko je v dosedanjih trgovinah za aplikacije mogoče ponuditi okleščene (lite) preizkusne verzije, so te na voljo kot ločene datoteke. V Windows Store bo avtor lahko ponudil prenos polno funkcionalne, a časovno omejene verzije aplikacije. Če se bo uporabnik odločil za nakup, pa se bo ta samodejno odklenila brez vnovičnega prenosa.

Microsoft bo tudi manj strog pri nakupovanju. Medtem ko Apple zahteva, da imajo vse aplikacije vključeno funkcijo in-app purchasing in jih v primeru prodaje mimo App Stora izključi, Microsoft tega ne bo zahteval. Možnost uporabe te funkcije bo obstajala, avtorji pa se bodo prosto odločali, ali jo bodo uporabili.

Aplikacije bodo lahko napisane v enem izmed jezikov HTML5, JavaScript, C, C++, Java ali Visual Basic. Skupaj z bistveno večjim dometom, ki ga bo imel Windows Store zaradi velike razširjenosti operacijskega sistema Windows, Microsoft pričakuje, da bo pisanje in distribuiranje aplikacij bistveno lažje kot drugod. Še vedno bodo potrdili vsako aplikacijo pred začetkom prodaje, a bo postopek preglednejši kakor pri Applu. Avtor bo lahko sproti spremljal, v kateri fazi postopka validacije je aplikacija in kje se je zataknilo.