Google Music tudi s trgovino
Primož Resman
17. nov 2011 ob 08:45:46
Prva javna predstavitev storitve Google Music ni bila ena izmed bolje sprejetih Googlovih stvaritev, predvsem zaradi nekaterih ključnih napak, ki jih je imela za časa beta faze. Sprva je bil Google Music namreč le oblak, ki je uporabnikom omogočal nalaganje do 20.000 skladb in jih v neomejenem številu ponovno prenesti na različne naprave (na osebne računalnike in mobilne naprave z Androidom). Pri tem je bila težava v internetu po ZDA, ki je še vedno edino območje z delujočim Google Music, saj so priključne hitrosti, sploh če gledamo hitrosti od uporabnikov v svet, zelo nizke (nalaganje je bilo torej dolgotrajno opravilo). Obenem je bil uporabniški vmesnik spletne in računalniške (Windows ter Mac OS X) aplikacije vse prej kot odličen, to pa je še dodatno izpostavila izdaja aplikacije za Linux, sprva v precej hroščati obliki.
A stvari se premikajo na bolje, saj je celotna storitev očitno postala stabilna, Google je namreč odstranil oznako Beta, s tem pa tudi izgubila zahtevo po povabilih za prijavo. To so seveda proslavili s prireditvijo These Go To Eleven, ki smo jo na naši strani že naznanili. A bolj kot premik iz beta v stabilni svet je za storitev pomemben zagon Googlove lastne spletne trgovine z glasbo. Ta je nekoliko zanimivo umeščena v Android Market, s tem pa je povezana tudi rahla nepovezanost na mobilnih napravah. Iz same aplikacije Google Music na Androidu skladb namreč ni mogoče kupovati, za to je potrebno skočiti v aplikacijo Market, a se po drugi strani nakupi takoj pojavijo tudi v aplikaciji Google Music. Na namiznih računalnikih bo nakupovanje podobno mogoče prek spletnega vmesnika Android Marketa.
Tehnikalije so za najavo takšne magnitude precej običajne, Google sodeluje s tremi velikimi založbami, EMI-jem, Sony Music in Universal, za ljubitelje nekoliko manj razširjene glasbe pa bo na voljo še vsebina 23 neodvisnih založb. Vseh skladb naj bi bilo tako prek 8 milijonov (to se bo razširilo na prek 1000 založb in 13 milijonov naslovov), stale pa bodo med 0,99 in 1,29 dolarja. Uporabljali bodo običajne datoteke MP3 s 320 kbps zapisom zvočnega signala. Pred nakupom bo mogoče poslušati 90-sekundni izsek glasbe, vsak dan pa naj bi Google ponujal eno skladbo popolnoma brezplačno. Začeli so z Davidom Bowiejem in njegovo skladbo Sound and Vision, poleg dnevnega brezplačnega komada pa naj bi bilo za daljša časovna obdobja brezplačnih še nekaj 100 drugih skladb.
Dobro bo poskrbljeno tudi za ustvarjalce glasbe, saj bodo lahko ustvarili svoje strani na Android Marketu (t.i. Artist Hub), ki bo stal $25 (enkraten znesek), a bodo v zameno lahko izvajalci nalagali svoje skladbe, jim postavljali ceno (30 % le-te bo vzel Google) ter ponudbo povezali s svojim YouTube računom. Poleg Artist Hubov bo na voljo še Antenna, kjer bodo manj poznane izvajalce svetu izpostavili Googlovi zaposleni, in Magnifier, kjer bodo za Google Music ekskluzivne vsebine predstavljali določeni izvajalci. Takšni bodo ob predstavitvi npr. Rolling Stones (že takoj je na voljo posnetek enega koncerta, tekom letošnjega leta bo sledila še peterica), Coldplay (posnetek koncerta), Shakira, Pearl Jam, Busta Rhymes je predstavil nov album z ekskluzivnim singlom, itd. Pod Povečevalnim steklom bodo na voljo tudi intervjuji z izvajalci in druge podobne vsebine.
Z Google Music pri Googlu želijo nekoliko oživiti še svoje socialno omrežje, Google+. Obe storitvi bosta namreč med seboj precej prepleteni, saj bo deljenje glasbe s prijatelji oz. s krogi zelo enostavno, kupljene skladbe pa bo mogoče deliti celo v celoti. Namesto 90-sekundnega predogleda bodo uporabniki, ki so v vaših krogih, vi pa v njihovih, enkrat lahko deljeno skladbo poslušali v celoti, brezplačno.
Možnost nalaganja do 20.000 lastnih skladb še vedno ostaja, nalaganje se opravi s pomočjo osebnega računalnika in prej omenjenega namenskega klienta za Windows, OS X in Linux, dobra stran pa je, da nalaganje prav vsake skladbe morda ne bo več nujno. Če bo različica datoteke popolnoma enaka Googlovi, bodo uporabniki lahko prek spleta poslušali oz. prenesli kar Googlovo različico, kar bo nedvomno sprostilo tako diskovni prostor v Googlovih podatkovnih centrih kot internetne povezave med strežniki in uporabniki. Storitev je žal še vedno na voljo izključno v ZDA za prav vse vpletene, torej za uporabnike in za izvajalce, ki se želijo Google Music pridružiti s svojimi stranmi in glasbo.
Čeprav so tokrat privilegirani zgolj prebivalci ZDA, so še nekoliko bolj privilegirani uporabniki ameriške podružnice mobilnega operaterja T-Mobile. Ti bodo nakupe glasbe lahko prišteli kar k računu za mobilno naročnino, obenem pa jim bo T-Mobile ponudil še nekaj dodatnih brezplačnih skladb znanih ustvarjalcev.
Omeniti velja še, da je nedavno Google zabeležil aktivacijo 200-milijonte naprave z Androidom, kar je 100 % poskok v številu aktiviranih naprav v približno pol leta. Na konferenci I/O v maju so namreč naznanili, da so zabeležili 100 milijonov aktiviranih naprav.