Ameriška policija dobiva oborožene helikopterske drone

Mandi

6. nov 2011 ob 13:18:27

Policija si vedno prizadeva biti korak pred nepridipravi, zadnje čase predvsem z nakupom milspec nadzorne opreme in orožja, ki bi v obdobju miru morali pravzaprav biti pridržano zgolj za vojsko oz. kvečjemu še za vojaško-obveščevalne službe. Pisali smo že o vse bolj pogosti nabavi piratskih baznih postaj mobilne telefonije za nadzor protestov in triangulacijo nepridipravov, policija v okrožju Montgomery v Teksasu (del širšega predmestja prestolnice Houston) je na podlagi $300.000 dolarjev težke donacije ministrstva za domovinsko varnost v rabo dobila oboroženi helikopterski dron ShadowHawk MK-II podjetja Vanguard Defense Industries (na sliki).

Specifikacije so impresivne. Gre za manjši brezpilotni helikopter na oddaljen nadzor (skozi računalnik v velikosti kovčka, na sliki levo), ki je primarno namenjen prikritemu videonadzoru z višine med 200 in 300 metri. V promocijskem filmčku so prikazani scenariji asistiranja policistov pri prijetju prebežnikov, nadzorovanju arms oz. drug dealov z varne razdalje oz. nadzora južne meje ponoči. Vanguard posebej oglašuje nizke operativne stroške helikopterja, ki naj bi dosegali le 11% cene tistega s pilotom, pa možnost vzleta v le 5 minutah po izdanem ukazu. V zraku lahko ostane le tri ure, postanek za polnjenje z gorivom pa traja dobre tri minute. Morda bolj zaskrbljujoče je, da lahko helikopter izvaja tudi naloge na nizki višine in se za ta primer opremi z oborožitvijo - v mislih imajo predvsem tazerje in pnevmatske pištole z gumijastimi naboji, ki tarčo učinkovito onesposobijo, vendar je ne ubijejo (ti. less than lethal weapons).

Večino shadowhawkov ima v rabi vojska na ameriških tleh, v Afriškem rogu (Somalija), Kolumbiji, Panami ter ameriško-mehiški meji. Obenem jih Vanguard jih agresivno trži tudi za potrebe policije in celo zasebnih podjetij. V ta namen so že leta '96 ustanovili hčerinsko družbo Infraguard, ki je neke vrste javno-zasebno partnerstvo v sodelovanju z ameriškim zveznim preiskovalnim uradom (FBI). Njen direktor, Richard Garcia, je bil pred nastopom na službo 25 let zaposlen v FBI, delal pa je tudi kot vodja varnosti za naftno podjetje Shell. Ta povezanost ("kolaboracija", v besdeah Anonymousa) med zasebno industrijo in javnimi službamimi je tudi motivirala Anonymousov napad in objavo zasebnih komunikacij Infragarda avgusta letos.