V morskih globinah odkrite orjaške enocelične amebe
Matej Huš
26. okt 2011 ob 08:06:06
Julijska ekspedicija Scrippsovega inštituta za oceanografijo pri Univerzi v San Diegu v globine Marijanskega jarka (najgloblje oceansko dno na Zemlji) je na doslej rekordnih globinah našla neodkrita živa bitja z zelo zanimivimi lastnostmi. Gre za gigantske amebe, ki so vidne s prostim očesom in prilagojene na življenje v temi, hladu in pod ogromnim pritiskom.
Amebe so našli na globini 10.641 metrov, kjer je pritisk približno tisočkrat večji kot na površju, medtem ko je bil dosedanji rekord 7.500 metrov. Odkrili so amebe, ki merijo tudi več kot 10 centimetrov, a sestojijo iz ene same celice. Gre torej za ene največjih celic na svetu, saj imajo živa bitja običajno tako majhne celice, da jih je potrebno gledati pod mikroskopom.
Imajo pa te novoodkrite amebe še nekaj nenavadnih značilnosti. Hranijo se s koncentriranjem raztopljenih topljencev v vodi, med katerimi najdejo tudi hranila. Hkrati to pomeni, da v sebi koncentrirajo zelo visoke množine svinca, urana in živega srebra, proti toksičnemu delovanju katerih so nenavadno odporne. Še bolj zanimivo je, da delujejo kot gostitelji za druge večcelične organizme, kar je ravno obratno, kot pričakujemo drugod.
Tehnološke navdušence bo bolj fascinirala oprema, ki so jo potrebovali za odkritje in posnetke teh organizmov. Uporabili so tako imenovane dropcame, kakor imenujejo prilagodljive večnamenske podvodne kamere v ohišju, ki imajo sposobnost osvetlitve in snemanje v HD. Ohišje je sferične oblike in iz ojačanega stekla. Organizme h kameri privabijo s posebnimi vabami, nato pa jih zgolj posnamejo. Ulov iz teh globin še ni možen.
Mimogrede pa omenimo še enocelično strukturo, ki jo pozna vsakdo. V vsakdanjem življenju je daleč največja živalska celica, s katero se redno srečujemo, neoplojeno kokošje jajce. In največja celica na svetu je za zdaj nojevo jajce.