V boj za Yahoo neuradno še Google
Matej Huš
24. okt 2011 ob 14:50:38
Dogajanje v Yahooju po razrešitvi Carol Bartz se vedno bolj nagiba k prodaji podjetja, kar seveda spremljata živahno špekuliranje in ugibanje o gotovih, potencialnih in skrivnih snubcih. Prvi so interes za prevzem Yahooja zelo jasno izrazili pri Alibaba Group. Yahoo ima v lasti 40 odstotkov tega kitajskega podjetja, ki ima na Kitajskem velik tržni delež pri spletnih nakupih, saj prekaša celo Ebay. Sedaj želi Alibaba - njen izvršni direktor je v preteklosti večkrat neuspešno poizkusil odkupiti Yahoojeve delež - prevzeti celoten Yahoo.
Drugi interesent je Microsoft, ki se po neuspelem prevzemu leta 2008 vnovič, to pot po mnogo ugodnejši ceni zanima za Yahoo. Analitiki opozarjajo, da kljub rastočim Yahoojevim maržam in nizki ceni delnic trenutni ni čas za Microsoftov nakup. Verjetno želijo tudi zato v Redmondu iti v posel sila previdno. Yahoo bi prevzeli skupaj z vzajemnim skladom Silver Lake in kanadskim pokojninskim skladom, pri čemer bi Microsoft za večmilijardni vložek dobil le prednostne delnice. Te ne prinašajo glasovalnih pravic, so pa prve na vrsti za izplačilo dividend in mnogokrat nosijo celo fiksne dividende.
Sedaj stopa na prizorišče Google. The Wall Street Journal poroča, da se Google dogovarja z vsaj dvema skladoma o sofinanciranju prevzema Yahooja, pri čemer se sklicuje na neuradne vire blizu podjetja. Gre za začetne pogovore na načelni ravni, ki še ne pomenijo, da bodo podjetja dejansko tudi podala prevzemno ponudbo, niti ni nujno da bo Google v projektu vztrajal do konca.
Google je na področju iskanja nesporna številka ena, a to ne pomeni, da Yahoo nima uporabnih sredstev zanj. Pri oglaševanju Googlu ni največji in tu bi mu Yahoojev tržni delež obilno pomagal, hkrati pa bi Google+ dobil ogromen bazen novih uporabnikov.Toda uspeh prevzemne ponudbe je dvomljiv, saj bodo regulatorji trga in varuhi konkurence že ob sami napovedi zastrigli z ušesi. Yahoo in Google sta se že leta 2008 poizkusila dogovoriti, da bi majhen, triodstotni delež iskalnih zadetkov na Yahooju prikazoval Googlove reklame. Varuh konkurence je takrat dogovor raztrgal, Yahoo pa je naposled letos sklenil zavezništvo z Microsoftom. Malo verjetno je torej, da bi Googlov prevzem Yahooja uspel, saj bi ga blokirala EU in ameriško pravosodno ministrstvo. Pravi razlog za Googlovo zanimanje tako ostaja neznan, je pa povsem mogoče, da želijo Microsoft zvabiti v dražbeno vojno. Pravzaprav Googlov končni cilj ni kupiti Yahoo, ampak pomagati investitorjem pri njegovi prodaji in predvsem poskrbeti, da ne pride v roke Microsoftu. Naveza Bing-Yahoo bi bila namreč tudi Googlu kar resen konkurent.