Microsoft končal prevzem Skypa

Matej Huš

15. okt 2011 ob 11:42:11

Microsoft je zaključil postopek prevzema podjetja Skype, ki ga je napovedal že maja. Zatem ko so v Bruslju in Washingtonu prižgali zeleno luč za nakup, je bila transakcija včeraj uspešno izvedena. Microsoft je za podjetje odštel 8,5 milijarde dolarjev, Skype pa je sedaj divizija v podjetju Microsoft.

Dosedanji izvršni predsednika Skypa Tony Bates je postal predsednik novoustanovljene enote Microsoft Skype Division. V izjavi za javnost je zapisal, da je sodelovanje z Microsoftom najboljši način za nadaljevanje poslanstva podjetja Skype in uresničitev njihovih ciljev, ki so prenova načina komunikacije med ljudmi. S pohvalami ni skoparil niti Microsoftov šef Steve Ballmer, ki je Skype označil kot fenomenalni izdelek in znamko, ki jo z veseljem uporablja na milijone ljudi po svetu.

Kratkoročno sprememb ne bo. Skype bo še vedno nudil brezplačno spletno telefonijo in plačljive zahtevnejše storitve (recimo videokonference med več kot dvema uporabnikoma), prav tako pa za zdaj ne bodo zapirali Skypovih pisarn, ki so v več državah (v Evropi na Češkem, Švedskem, v Estoniji, Veliki Britaniji in Rusiji). Bodo pa sčasoma Skype integrirali v Microsoftove izdelke, tako da ga bomo lahko uporabljali tudi v Xboxu, Kinectu, Windows Phonu, Lyncu, Outlooku itd. Microsoft je ob najavi prevzema dejal tudi, da bodo izkoristili oglaševalski potencial Skypa, kar z drugimi besedami pomeni, da nanj verjetno prihaja več reklam.

Skype je imel sicer burno zgodovino. Dve leti po ustanovitvi ga je leta 2005 kupil Ebay, kar je bila ena izmed največjih investicijskih katastrof v zgodovini. Zanj so odšteli 2,6 milijarde dolarjev, a podjetja nikakor niso znali umestiti v svoje poslovanje. Skype je ostal kot nekakšen privesek, ki z drugimi Ebayevimi storitvami ni imel nič skupnega. V podjetju so zato ves čas oprezali, komu bi Skype lahko odprodali in to s čim manjšo izgubo. Leta 2009 so za 70-odstotni delež od investicijskega konzorcija Silver Lake iztržili 1,9 milijarde dolarjev gotovine in menico v vrednosti 125 milijona dolarjev, kar je bila izjemno dobra rešitev za Ebay. Silver Lake ni bil nikoli mišljen kot dolgoročni lastnik, zato letošnja prodaja Microsoftu ni bila nobeno presenečenje. Ta pa ima s podjetjem dolgoročne načrte.