Tevatron končuje svoje delovanje

Matej Huš

30. sep 2011 ob 09:49:25

Izteka se življenjska doba trkalnika delcev Tevatron v zvezni državi Illinois, ki bo danes ob 14.00 po lokalnem času prenehal delovati. Trkalnik, ki aktivno deluje od leta 1985, bo za vedno ugasnil superprevodne magnete, čemur bo sledila dvourna zabava; oboje bo mogoče spremljati v neposrednem prenosu. S tem bo absolutni primat na področju subatomskih raziskav s trki prevzel ženevski CERN, ki je sicer že sedaj večji in dosega večje energije od Tevatrona.

Ni pa se to vedno zdelo tako. V 90. letih so ZDA velikopotezno načrtovale ogromen trkalnik SSC, ki bi presegal celo današnje zmogljivosti LHC-ja. Zaradi težav s financiranjem je ostal napol zgrajen sredi Teksasa, kjer čaka na kupca. Sedaj se poraja enako vprašanje, namreč kaj storiti s Tevatronom? Prodati za staro železo ga namreč ni mogoče.

Zamisli je več, znanstveniki pa se trenutki najbolj zanimajo za izgradnjo mionskega trkalnika na mestu starega Tevatrona. Mioni so osnovni delci, podobno kakor elektroni, le da so od njih okrog 200-krat težji. Problem pa je njihova kratkoživost, saj razpadejo v nekaj milisekundah. Pri visokih hitrostih to ni tak problem, ker zaradi dilatacije časa njihova lokalna ura teče počasneje, problem pa jih je dovolj hitro pospešiti na zadosti visoke hitrosti. Za mione so pogosto uporabni tudi linearni pospeševalniki, ki bodo spet terjali nove, dovolj hitre načine pospešitve.

To so za zdaj ideje, ki jih predlagajo fiziki in ki še vedno potrebujejo obilico raziskav za uresničitev. Končno odločitev pa bo prispevala politika, ki bo odločila, koliko denarja bo Fermilab prejel in kaj bo z njim lahko storil. Tevatron, kot smo ga poznali, pa nepreklicno odhaja na smetišče zgodovine.