Schmidt pred senatom zanikal obtožbe o Googlovem favoriziranju lastnih storitev
Matej Huš
22. sep 2011 ob 13:52:34
Včeraj je pred Senatom v ZDA potekalo zaslišanje Googlovega predsednika Erica Schmidta, ki ga je Pododbor za varstvo konkurence napovedal že marca. Pododbor preiskuje, ali Google rezultate iskanja nezakonito prilagaja, tako da so njegove lastne storitve više na seznamu, kot bi bile pri strogo algoritmični razvrstitvi. Schmidt je vse obtožbe zanikal.
Senatorji so kot primer navedli rezultate neodvisne študije, ki je primerjala rezultate iskanja za iste izdelke na treh straneh za primerjavo izdelkov in Google Shoppingu. Medtem ko so bili zadetki za ostale tri strani vsakokrat zelo raznoliki, je bil Google Shopping pri iskanju na Googlu vedno na tretjem mestu. Predsednik pododbora Mike Lee je Google obtožil prilagajanja rezultatov, tako da je njihova storitev vedno na tretjem mestu, kar je Schmidt zanikal. Jel je pojasnjevati, da gre v resnici za različne storitve, saj Google Shopping zgolj ponuja povezave do trgovin, kjer moremo izdelek kupiti, zato da gre v resnici za primerjavo jabolk in hrušk.
Googlu očitajo favoriziranje svojih storitev tudi pri iskanju ostalih storitev, saj naj bi se nerazumljivo visoko vsakokrat znašle YouTube, Google Books, Google Travel in ostale. Kasneje je nastopil tudi ustanovitelj Yelpa, ki je povedal, da je Google od začetka igral pošteno, saj pa se obnašajo kot lokalni nasilnež (bully). Pri tem manjše strani nimajo druge izbire kakor ubogati, saj Google v resnici določa, kdo je viden in kdo je neopazen na spletu.
Schmidt je večkrat poudaril, da ni seznanjen z nobeno prednostno obravnavo katerekoli strani ali storitve. Pojasnil je, da Google malenkostno spreminja svoj algoritem iskanja kakšnih petstokrat letno, vsakokrat z namenom uporabnikom ponuditi čim bolj relevantne rezultate, kar vsakokrat prinaša nove zmagovalec in poražence med stranmi. Senatorji s temi pojasnili niso bili zadovoljni.
Proti Googlu še vedno poteka uradna preiskava Zvezne trgovine za komisije. Oglasil se je tudi Microsoft, ki se pritožuje, da mu Google za oglaševanje zaračunava 50-krat višje cene kot ostalim. Google pravi, da so cene pač odvisne od relevantnosti oglasov na ključne besede pri iskanju in da Microsoft nima prav nobenega posebnega tretmaja.