Google je prevzel Motorolo Mobility

Primož Resman

15. avg 2011 ob 14:58:16

V samem začetku leta, 5. januarja letos, se je nekdaj združeno podjetje Motorola razdelilo na dva dela, na Motorolo Solutions (to skrbi za razvoj in izdelavo radijskih oddajnikov in drugih produktov, namenjenih predvsem profesionalni rabi) ter Motorolo Mobility, v katerem so pristali razvojni inženirji, marketingarji, vodstvo in drug kader, ki je bil odgovoren predvsem za razvoj mobilnih telefonov ter domačih zabavljaških sistemov (set-top-boxev). Zadnjih nekaj let je bil drugi del večinoma v rdečih številkah, a so se predvsem na račun Androida, na katerega so stavili svojo celotno vizijo bolj zmogljivih mobilnih telefonov ter tabličnih naprav, dokopali nazaj na zeleno vejo.

Kot kaže so bila resna razmišljanja o Windows Phone 7 izpred nekaj dni nekoliko preuranjena oz. morda celo neresnična, saj so pri Googlu objavili, da so kupili podjetje Motorola Mobility Inc. To jih je (oz. bo, prevzem bo predvidoma zaključen do konca leta) stalo 12,5 milijarde ameriških dolarjev oz. 40 dolarjev na delnico MMI, kar je 63 % več, kot so bile vredne ob zaprtju borze v petek. Čeprav je Motorola Mobility zdaj v lasti Googla, bo podjetje še naprej delovalo neodvisno, bo pa najverjetneje postalo eno izmed glavnih partnerjev pri izdelavi prenosnih naprav z Androidom (t.i. Google phones, zdaj tudi Google tablets - prav to je bil npr. Xoom).

Po (PR-ovskih) besedah izvršnega direktorja Googla, Larryja Pagea, bo prevzem prinesel še večjo tekmovalnost znotraj ekosistema Android ter ga še dodatno okrepil, obenem pa bo Android še naprej odprtokodni operacijski sistem. Sanjay Jha, izvršni direktor Motorole Mobility, je povedal, da bo to odprlo še dodatne možnosti za razvoj tega dela Motorole ter za njihove zaposlene. A pod črto je poteza precej bolj smiselna, ko pogledamo Motorolino zbirko patentov. Ta je obsežna, saj je imela Motorola v začetku leta glede na podatke z lastne strani v lasti 14.600 patentov, še dodatnih 6.700 pa je bilo vloženih, a ji še niso bili dodeljeni. S temi patenti se bo Google seveda lažje boril proti Applu, Microsoftu in drugim podjetjem, ki so jih napadala s tožbami, katerih cilj je bil predvsem lahek zaslužek na račun Androidovega uspeha.