Google ameriškim oblastem izroča podatke o svojih evropskih uporabnikih

Mandi

8. avg 2011 ob 19:07:36

Google je v nedavnem intervjuju za nemški časnik Wirtshafts Woche potrdil, da so ameriškim obveščevalnim službam že večkrat izročili podatke o evropskih uporabnikih njihovih storitev, in to kljub temu, da so se ti podatki nahajali izključno na strežnikih znotraj Evrope, ne ZDA.

Isto so pred dobrim mesecem potrdili pri Microsoftu, in sicer za uporabniške podatke zoper spletne pisarne Office 365. Slednja pri nas še ni povsem na voljo, gre pa za analogno storitev Googlovim Docs, kjer posamezniki in podjetja skladiščijo pomembne in skrajno zaupne podatke.

Microsoft oz. Google sta bila k izročitvi primorana po ameriški protiteroristični zakonodaji Patriot Act, ki tam locirana podjetja obvezuje k izročitvi vseh podatkov, neodvisno od tega, kje se nahajajo. Pri tem so zavestno kršili evropska določila o varovanju osebnih podatkov, ki pred izročitvijo podatkov tretji osebi (tuja vlada) zahtevajo privolitev posameznika.

Če sklepamo po lani leakanem Facebookovem priročniku za pravosodne organe (pdf), je Google oblastem po vsej verjetnosti izročil vse podatke o uporabniku, ki jih ima, se pravi, vsebine mailov, kontakte, dokumente, natančno analitiko dostopov, aktivnost na socialnih omrežjih, pa še kaj bi se bilo našlo. To je domala celotna naša spletna aktivnost, vsaj po straneh, ki uporabljajo Google analytics. Tako niti ni težko razumeti, zakaj bi si obveščevalne službe teh podatkov želele.