V zadnjih petih letih za polovico več energije za podatkovne centre

Matej Huš

2. avg 2011 ob 20:33:05

Agencija za zaščito okolja (EPA, Environmental Protection Agency) je leta 2007 napovedala, da se bo zaradi razmaha interneta in vse večje rabe računalnikov v družbi med letoma 2005 in 2010 poraba energije za pogon podatkovnih centrov podvojila (s 50 na 100 milijard kilovatnih ur letno samo za ZDA). Poraba energije je resnično zrasla, a še zdaleč ne za toliko, kolikor je EPA ocenjevala. Vmes se je namreč zgodilo dvoje pomembnih reči - recesija in virtualizacija.

Recesija je zadušila ekonomijo in sklestila povpraševanje po računski moči in strežnikih, virtualizacija pa je omogočila doseganje enakih rezultatov z manjšim številom fizičnih strežnikov zaradi njihove boljše izkoriščenosti. Zanemarljiv pa ni niti učinek razvoja, ki je z miniaturizacijo in integracijo prinesel varčnejše računalnike. Med letoma 2005 in 2006 se je poraba energije zaradi podatkovnih centrov povečala le za 56 odstotkov, pri čemer večji delež odpade na države v razvoju. V ZDA je bila rast denimo le 36-odstotna.

To je ugotovil Jonathan G. Koomey z Univerze Stanford, ki je pripravil študijo na prošnjo The New York Timesa. V njej ugotavlja, da je počasna rast porabe energije še posebej pomembna, ker jo merimo v času najintenzivnejše rasti podatkovnih centrov v zgodovini. Trenutno se po svetu za pogon podatkovnih centrov porabi od 1,1 do 1,5 odstotka vse proizvedene električne energije, še dodaja (leta 2005 pa 1,0 odstotka).