Bulldozer zamuja
Primož Resman
31. maj 2011 ob 11:16:30
Xbit-Labs in Anand Lai Shimpi prek Twitterja poročata, da je prišlo do še ene zamude pri izidu AMD-jeve revolucionarne arhitekture Bulldozer v obliki procesorjev Zambezi. Ti bodo namenjeni zahtevnejšim uporabnikom v namiznih računalnikih in bodo del serij FX-8000, FX-6000 in FX-4000, kjer je serija seveda odvisna od števila jeder procesorja. Bulldozer naj bi po zadnjih podatkih izšel zgodaj v juliju s prvimi predstavitvami veznih čipovij iz serije 900 na Computexu, ki počasi že odpira svoja vrata, ter kasneje na igričarskem sejmu E3 v Los Angelesu med 7. in 9. junijem. Takrat naj bi AMD podrobneje predstavil še same procesorje, a je možno, da do tega ne bo prišlo. Po zadnjih podatkih naj bi se dobavljivost čipov v trgovinah premaknila za vsaj en mesec, te podatke je posredoval Anand Lai Shimpi, po drugi strani pa X-bit Labs poroča, da Zambezi prihaja šele v septembru.
S tem bi se predstavitev premaknila za skoraj dva meseca, razlog pa naj bi bile težave v proizvodnji. Prvi različici silicija, označeni kot B0 in B1, naj ne bi bili zadovoljivo hitri, kar naj bi rešili z novo revizijo, poimenovano B2. Obenem pri X-bit Labs prek svojega vira sporočajo, da so se nekoliko spremenile oznake prve četverice čipov, ki naj bi bili tako FX-8150, FX-8100, FX-6100 in FX-4100. Pred tem naj bi prve izšle modelne oznake 8130P (najzmogljivejši čip z delovno frekvenco okrog 3,8 GHz), 8110 (frekvenca okrog 3,6 GHz), 6110 in 4110, zmanjšanje številk pa bi lahko še potrdilo težave z zmogljivostjo.
Sicer so pri Anandtechu v predogledu ASRockovih matičnih plošč za Llano, Bulldozer in Sandy Bridge povedali, da sta podnožji AM3 in AM3+ med seboj mehansko popolnoma združljivi, torej bo mogoče AM3+ procesor vtakniti v AM3 matično ploščo, fizično seveda. Podobno je z veznimi čipovji, saj naj bi bili seriji 800 in 900 med seboj popolnoma enaki po funkcionalnosti, razlika pa je zgolj v imenu, kjer bo serija 900 ekskluzivno uporabljena za podnožje AM3+. Da pa nadgradnja ne bo enostavna so seveda poskrbeli pri AMD-ju, kjer bodo uradno podpirali procesorje Zambezi le na podnožju AM3+.